Dzisiaj jest czw mar 28, 2024 2:44 pm


Wersja beta juz wkrotce

Wersja programu dla baz MySQL
  • Autor
  • Wiadomość
Offline

Pyxis

Site Admin

  • Posty: 2137
  • Rejestracja: pn wrz 29, 2008 11:40 pm
  • Lokalizacja: Strzegom

Re: Wersja beta juz wkrotce

Postpt mar 13, 2015 2:57 am

Traktuje Delphi jako interface do uzywania SQLa, wiec chyba poszedl bym niepotrzebnie w koszty, aczkolwiek nie wykluczam, ze sie na jakas nowsza wersje kiedys skusze.

Teraz wystawienie 700 dokumentow wraz z ich roliczeniem trwa 8-10sek (sama operacje generowania ponizej 1 sek, ale rozliczenie z zachowaniem historii ksiegowania wplat musze nieststy robic dla kazdego dokumentu osobno - chyba, ze cos podpowiesz - jesli tak to zapraszam na priv - chetnie wyslucham jakis podpowiedzi), ale jestem podlaczony do serwera radiem takim sobie laczem ;-). Jutro sprawdze jak to bedzie gdy podlacze sie do LANu w firmie, ale mysle, ze to bedzie czas rzedu 2-3 sek. To mnie juz zadowala. ;-)

Bardzo chetnie tez bym Cie widzial w gronie betatesterow.


PS.
Na testach wyszlo pomiedzy 1,5 a 1,7 sek.
Piotr Szkut - PYXIS
Offline

GrzesiekN

  • Posty: 13
  • Rejestracja: czw mar 12, 2015 9:34 pm

Re: Wersja beta juz wkrotce

Postpt mar 13, 2015 12:21 pm

Jednak polecam inwestycje w dodatki. Na dobry początek https://www.devexpress.com/products/vcl/.Tak, drogie, ale dbgrid pracujący w trybie serwer robi wrażenie nie tylko w testach producenta. Co prawda skończyła mi się ważna subskrypcja tego produktu wraz z wersją 2010 delphi i nie posiadam już aktualizacji, ale i tak starsza wersja którą mogę używać jest nie do porównania z komponentami wbudowanymi w delphi.

Co do rozliczeń, wstawiania rekordów itp. Jeżeli baza Pyxis'a 4 jest kopią struktury 3 tylko w SQL to, według mnie, wymaga normalizacji w wielu miejscach. Wiele z pól przechowywanych w tabelach jako dane da się obliczyć w locie poprzez zastosowanie widoków zamiast odczytów bezpośrednich tabel. Uprości to dodawanie danych. Kopiowanie dużych ilości danych z tabeli do tabeli rozwiązuje składnia
Kod: Zaznacz cały
insert into `oplaty`(data, kwota) select poleDaty, poleKwoty from `platnosci` where cośtam
.

Proszę nie zapomnieć w nowej wersji o jednym. Pluginy. To podstawa dzisiejszych aplikacji. Pyxis stanie się przystępniejszy dla tych co potrzebują jakiś tam drobnych lub grubszych modyfikacji. Gdyby były to nie musiałbym dwa tygodnie temu napisać migratora danych Pyxis->LMS, tylko poprawiłbym sobie pluginem to co mnie tam męczyło.

Chętnie dzielę się wiedzą, ale tylko publicznie, więc możemy sobie tak popisać na forum o dowolnie skomplikowanych programistycznych problemach. Niech inni też coś z tego mają.
Pozdrawiam Grzegorz Nidziński
Offline

Pyxis

Site Admin

  • Posty: 2137
  • Rejestracja: pn wrz 29, 2008 11:40 pm
  • Lokalizacja: Strzegom

Re: Wersja beta juz wkrotce

Postpt mar 13, 2015 1:23 pm

Wiesz, to troszke wyciagnie armaty na wrobla. Nikt z nas nie bedzie dzialal na bazach z milionem rekordow w Gridzie, ale sam komponent wyglada ciekawie.
Kupujesz indywidualnie, czy firma w ktorej pracujesz zapewnia takie komponenty?

Chodzi mi o nieco bardziej skomplikowane techniki. Rozliczenie dokumentu z jednoczesnym dodaniem i modyfikacja rekordow w tabelach rozliczen w jednym zapytaniu, ale to nie jest rozmowa ani na ten watek, ani na to forum, wiec dlatego proponowalem priv. Tu raczej malo programistow zaglada.

Co do struktury jest podobna, ale nie identyczna. Staram sie to robic we w miare przemyslany sposb. Np w bazie userow sa jako pola fizycznie obecne informacje o powiadomieniu i plokadzie danego usera. Zrobilem je z mysla o ulatwieniu integracji z roznymi routerkami ktore maja uzytkownicy Pyxisa. Mam nadzieje, ze sie taki otwarte podejscie sprawdzi.

Dziekuje za sugestie.
Piotr Szkut - PYXIS
Offline

GrzesiekN

  • Posty: 13
  • Rejestracja: czw mar 12, 2015 9:34 pm

Re: Wersja beta juz wkrotce

Postpt mar 13, 2015 3:57 pm

Wszystkie narzędzia nabywam na licencje imienne, za własną, niestety kasę. A wracając do bardziej skomplikowanych przypadków. Ten insert to tylko przykład, a cześć select może zwracać dane z wyników procedury zapamiętanej. Tabele mniejsze niż milion rekordów traktuje jako małe i oczywiście warto przemyśleć strukturę ale większość błędów w takich przypadkach naprawimy indeksami i innymi zapytaniami. Polecam wyjście przed szereg i zapoznanie się z wszystkimi w MySQL obiektami innymi niż tabele. Widoki, procedury zapamiętanie i funkcje nie gryzą.Wtedy aplikacja w delphi będzie tylko klientem do bazy i tak ma być. Osobiście od dawna nie korzystam z MySQL'a tylko Percony, która jest z nim całkowicie kompatybilna a dostaję silnik bazy XtraDB, który działa bardzo wydajnie. Zmieniając temat. W latem 2013 roku, w desperacji, byłem już bliski przepisania Pyxis'a od zera, aby tylko pozbyć się niektórych problemów z nim związanych, ale trafił mi się do realizacji inny projekt i z braku czasu temat umarł. Wtedy to powstała Firebirdowa baza i aplikacja o której pisałem wcześniej rozwiązująca problemy, które miałem. Jak to przejściowe rozwiązania działało to przez dwa lata. Do początku marca. Jak zaznaczyłem zmigrowałem dane z Pyxisa do konkurencji, więc moje kontakty z nim będą raczej ograniczone. Jednak wspieram lokalną przedsiębiorczość i jak usłyszałem, że powstaje nowa wersja, bardziej na czasie, postanowiłem dodać tu sobie konto aby od czasu do czasu napisać coś ciekawego od siebie.
Pozdrawiam Grzegorz Nidziński
Offline

Pyxis

Site Admin

  • Posty: 2137
  • Rejestracja: pn wrz 29, 2008 11:40 pm
  • Lokalizacja: Strzegom

Re: Wersja beta juz wkrotce

Postpn mar 16, 2015 2:41 pm

A jakiego typu programy robiles, ktore operowaly na wielomilionowych bazach? Tak z ciekawosci pytam.

Widokow uzyje raczej do opcji ststystycznych. Staram sie tez wykorzystywac triggery i wogole jak najwiecej pracy zlecic samemu serwerowi. Poki co przynosi to swietne rezultaty pod wzgledem wydajnosci. Opcja generowania plikow na Intruxa jest faktycznie ekspresowa (wczoraj ja przenioslem). Badz co badz niemierzalna mechanizmami zewnetrznymi. :-)
Piotr Szkut - PYXIS
Offline

GrzesiekN

  • Posty: 13
  • Rejestracja: czw mar 12, 2015 9:34 pm

Re: Wersja beta juz wkrotce

Postpn mar 16, 2015 10:24 pm

Od 2003 roku wszystkie fabryki mebli IKEA rozliczają czas pracy pracowników w oprogramowaniu które napisałem osobiście. Są to bardzo duże organizacje zatrudniające po kilka tysięcy osób w zakładzie, stąd ogromne tabele zbierające informacje na temat we/wy poszczególnych pracowników. Zapytam zatem w jaki sposób aktualnie przesyłana jest konfiguracja do intruksa? Nadal ftp?
Pozdrawiam Grzegorz Nidziński
Offline

Pyxis

Site Admin

  • Posty: 2137
  • Rejestracja: pn wrz 29, 2008 11:40 pm
  • Lokalizacja: Strzegom

Re: Wersja beta juz wkrotce

Postwt mar 17, 2015 1:09 am

Tak, nadal po FTP.
To skuteczny i co wazniejsze bardzo prosty w konfiguracji sposob. Ta 1 sek "opoznienia" jakos chyba przeboleje.
Piotr Szkut - PYXIS
Offline

GrzesiekN

  • Posty: 13
  • Rejestracja: czw mar 12, 2015 9:34 pm

Re: Wersja beta juz wkrotce

Postwt mar 17, 2015 3:40 pm

Z moich obserwacji wynika, że aktualnie polega to na przesłaniu plików konfiguracyjnych na konto użytkownika, które przenoszone są do /etc/intrux poprzez jakąś usługę, która chyba monitoruje katalog użytkownika w oczekiwaniu na pojawienie się pliku pyxis.lock, bowiem nie widzę innego zastosowania dla tego pustego pliku w komunikacji. Skoro posiadamy w wersji PyxisSQL mysqla to może warto rozważyć modyfikację tej usługi tak aby pobierała sobie to czego tam potrzebuje bezpośrednio z bazy? Założę się, że większość użytkowników PyxisaSQL będzie miało tego mysql'a na ogólnie dostępnym serwerze, choćby po to aby się łączyć z nim z dowolnej lokalizacji. Takie rozwiązanie niesie ze sobą szereg korzyści. Po pierwsze możliwość konfiguracji CRON'a, gdy nie chcemy aby usługa działała cały czas ale także nie chcemy bawić się w ręczne przesyłanie konfiguracji. Gdy działanie usługi w tle nam nie przeszkadza, może ona sobie co jakiś tam (konfigurowalny) okres czasu sprawdzać jakąś flagę w bazie i na ręczne żądanie użytkownika przesyłać konfiguracje do intruxa. To taki tryb półautomatczny, ale i tak eliminuje przesyłanie plików przez FTP
Pozdrawiam Grzegorz Nidziński
Offline

Pyxis

Site Admin

  • Posty: 2137
  • Rejestracja: pn wrz 29, 2008 11:40 pm
  • Lokalizacja: Strzegom

Re: Wersja beta juz wkrotce

Postwt mar 17, 2015 5:08 pm

Tak. Pliczek .lock jest "flaga" dla daemona pyxis odpalonego na Intruxie, ze jest nowa konfiguracja i jednoczesnie zabrania przez swoja obecnosc nadpisania jeszcze niezaaplikowanej konfiguracji (np wyslanej chwile wczesniej).

Opcja komunikacji z Intruxem przez baze MySQLa bylaby cikawa i postaram sie takie cos wdrozyc.
Piotr Szkut - PYXIS
Offline

netsystem24.pl

  • Posty: 32
  • Rejestracja: czw paź 30, 2008 9:39 am
  • Lokalizacja: Krosno

Re: Wersja beta juz wkrotce

Postczw mar 26, 2015 2:55 pm

Nie przesadzajmy, że anydac lub delphi jest aż takie drogie, żeby każdy użytkownik musiał płacić 1000 USD.
W usłudze subskrypcji - chyba jest to do przeżycia - zwłaszcza przy wersji professional + anydac zamiast firedac.
Kolega dobrze proponował ...
Sam nie robiłem aktualizacji pyxisa - ze względu na brak bazy sql i też w planach było napisanie czegoś swojego - ze względu na "opór w zmianie technologi" i brak chęci zmiany niezbyt dobrze działających rozwiązań.
Jak będzie pyxis na mysql - to może porzucę ten temat - bo szkoda powielać pracę.
Na bazie mysql są dużo większe możliwości integracji i dorabiania różnych opcji, których w standardzie nie ma.

Wracając do tematów kasowych - to myślę, że gdyby każdy użytkownik miał jakąś niewielką roczną opłatę za aktualizację, a jednocześnie były realizowane pomysły użytkowników na rozbudowę - płacił by to bez zająknięcia.
Kwestia odpowiedniego podejścia do klienta.
Ja ze swojej strony mogę trochę pomóc w zapytaniach albo strukturze bazy danych, bo w tym trochę siedzę w mysql, sybase, oracle. Niestety na wersji którą ja posiadałem tabele były zahasłowane - co mnie zawsze wkurzało - bo utrudniało integrację z czymkolwiek ...

Od razu proponuję wrzucić dokumenty takie jak faktura do pola blob (ew. inne pdfy), możliwość podłączenia skanu umowy w pdf w blob ...
Offline

Pyxis

Site Admin

  • Posty: 2137
  • Rejestracja: pn wrz 29, 2008 11:40 pm
  • Lokalizacja: Strzegom

Re: Wersja beta juz wkrotce

Postczw mar 26, 2015 4:02 pm

Jesli chodzi o haslowanie baz to nie byla moja zlosliwosc, tylko bardziej obawa, zeby nie zostaly tabele "rozgrzebane". Tego sie tez nieco obawiam przy MySQLu, bo jak wiadomo, u nas kazdy jest niezlym informartykiem i nie omieszka poprawic tego, co juz ktos zrobil, a poniej bedzie, ze to program sie wysypal. :-)

Nie za bardzo wiem co masz na myli piszac o ladowaniu FV do bloba. Co by to mialo dac?
Co do skanow to tez dobra metoda na napompowanie bazy do ogromnych rozmiarow. Nie wiem czy warto.
Piotr Szkut - PYXIS
Offline

netsystem24.pl

  • Posty: 32
  • Rejestracja: czw paź 30, 2008 9:39 am
  • Lokalizacja: Krosno

Re: Wersja beta juz wkrotce

Postczw mar 26, 2015 4:38 pm

Pyxis pisze:Jesli chodzi o haslowanie baz to nie byla moja zlosliwosc, tylko bardziej obawa, zeby nie zostaly tabele "rozgrzebane". Tego sie tez nieco obawiam przy MySQLu, bo jak wiadomo, u nas kazdy jest niezlym informartykiem i nie omieszka poprawic tego, co juz ktos zrobil, a poniej bedzie, ze to program sie wysypal. :-)

Nie za bardzo wiem co masz na myli piszac o ladowaniu FV do bloba. Co by to mialo dac?
Co do skanow to tez dobra metoda na napompowanie bazy do ogromnych rozmiarow. Nie wiem czy warto.


Ja korzystam z wielu dużych systemów, w których mam taki dostęp (pyxis przy tym to zabawka) - poza tym jest log transakcyjny w bazie ...

FV do bloba da np. bardzo prostą integrację z własnym systemem boa (bez ftp do pdf-ów) ...

Czy jest sens ?
A jak zrobisz pracę wielostanowiskową w sieci, gdy część danych będzie w bazie sql, a część w plikach na komputerze lokalnym ....

W tym cały urok blob-ów i łatwa możliwość kasowania dokumentów - po terminie 5 letnim (wystarczy sql puścić).
Bazy to wcale nie boli - ja mam w niektórych bazach kilkaset GB blobów.
Offline

Pyxis

Site Admin

  • Posty: 2137
  • Rejestracja: pn wrz 29, 2008 11:40 pm
  • Lokalizacja: Strzegom

Re: Wersja beta juz wkrotce

Postczw mar 26, 2015 7:58 pm

Nie no wszystkie dane sa w bazie. Za podzielone na lokalne i globalne, ale sa w bazie.

W jakim formacie masz takie dane w polach BLOB? Co reprezentuje jego zawartosc?

Jak rozwiazujesz sprawe archiwizacji takich kilkasetgigabajtowych baz?
Piotr Szkut - PYXIS
Offline

netsystem24.pl

  • Posty: 32
  • Rejestracja: czw paź 30, 2008 9:39 am
  • Lokalizacja: Krosno

Re: Wersja beta juz wkrotce

Postczw mar 26, 2015 10:45 pm

mam bloby binarne i tekstowe (oracle)
w binarnych możesz sobie trzymać co zechcesz - jpg-i, pdf-y itp (wszelakie pliki)
Archiwizacja na macierzach dyskowych.

Wielkością się nie ma co przejmować, a zwłaszcza w tym przypadku - bazy pyxisa nie pójdą w GB :-)
W zasadzie, największym problemem jest właśnie archiwizacja takich baz, ale w sumie, czy zarchiwizujesz pliki osobno, czy bazę danych to jedna cholera.

Co znaczy podzielone na lokalne i globalne - bo nie do końca rozumiem :-).
Offline

Pyxis

Site Admin

  • Posty: 2137
  • Rejestracja: pn wrz 29, 2008 11:40 pm
  • Lokalizacja: Strzegom

Re: Wersja beta juz wkrotce

Postczw mar 26, 2015 11:19 pm

Moze zle zadalem pytanie: Jakiego typu obiekty sugerowal bys umiescic w takim blobie w przypadku Pyxisa? Ja poki co mam w binarnym logo umieszczane na wydrukach, putty i winbox. W tekstowym szablony wydrukow.
Ty wspominales cos o "dokumentach", ale nie wiem co miales konkretnie na mysli.

Jesli ludzi zaczna wrzucac kolorowe skany 300dpi przy tysiacu klientach, to bardzo szybko beda to GB :-)

Zmienna globalna jest np adres serwera MTA, ale podpis wysylanej wiadomosci jest juz zmienna lokalna, przypisana do danego loginu operatora, ktory sie zaloguje do programu.
Piotr Szkut - PYXIS
PoprzedniaNastępna

Wróć do Pyxis5 SQL - wersja beta

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron