Dzisiaj jest czw mar 28, 2024 12:38 pm


Wersja beta juz wkrotce

Wersja programu dla baz MySQL
  • Autor
  • Wiadomość
Offline

GrzesiekN

  • Posty: 13
  • Rejestracja: czw mar 12, 2015 9:34 pm

Re: Wersja beta juz wkrotce

Postczw mar 26, 2015 11:50 pm

Tak zapytam się kontrolnie, chcecie Panowie przechowywać pdf'y dokumentów takich jak faktury? Nikt tego teraz nie podpisuje i zawsze można sobie z danych w bazie wydrukować ją ponownie. Pewnie raczej skany dowodów i innych dostarczonych przez klienta dokumentów. Bloby jako takie mają spore iloście dziwnych ograniczeń, a to rozmiar indeksu ma limit, a to nie działa wyszukiwanie pełnotekstowe i tego typu cuda wianki. Ponieważ aplikacja będzie napisana w delphi wyboru nie ma trzeba skorzystać z blobów, albo pojawią się problemy z wielodostępem. Osobiście od kilku miesięcy pracuję nad aplikacją w php i w takim przypadku nie zdecydowałbym się na bloby. Jednym z modułów jest galeria zdjęć. Aktualnie jest w niej ~160 000 zdjęć. Gdybym wrzucił to do bazy miałaby ~80GB. Jak codziennie robić z tego kopie? Wybrałem pliki. Katalogi z plikami mają tą miłą cechę, że można obejrzeć je poza programem, a to często jest przydatne.
Pozdrawiam Grzegorz Nidziński
Offline

Pyxis

Site Admin

  • Posty: 2137
  • Rejestracja: pn wrz 29, 2008 11:40 pm
  • Lokalizacja: Strzegom

Re: Wersja beta juz wkrotce

Postpt mar 27, 2015 12:17 am

Ja nie wiem co kolega netsystem mial na mysli piszac o wrzucaniu "dokumentow" do bloba. Ja nie jestem zwolennikiem takiego w sumie "beztroskiego" zwiekszania rozmiaru bazy, jesli to w znaczacy sposob nie uprasza jakis operacji i per saldo wychodzi na plus.
Piotr Szkut - PYXIS
Offline

netsystem24.pl

  • Posty: 32
  • Rejestracja: czw paź 30, 2008 9:39 am
  • Lokalizacja: Krosno

Re: Wersja beta juz wkrotce

Postpt mar 27, 2015 12:52 am

Pyxis pisze:Ja nie wiem co kolega netsystem mial na mysli piszac o wrzucaniu "dokumentow" do bloba. Ja nie jestem zwolennikiem takiego w sumie "beztroskiego" zwiekszania rozmiaru bazy, jesli to w znaczacy sposob nie uprasza jakis operacji i per saldo wychodzi na plus.

chodziło mi o faktury - można wtedy zrobić replikację tabel do innej bazy i sprzęgnąć to z systemem obsługi klientów.

Co do użyteczności blobów, to wszystko zależy od potrzeb - przeważnie tabela z blobami jest po polu id powiązana z inną tabelą i np. kwestie indeksów nie są istotne -można przecież tworzyć sobie pola opisowe char i po nich indeksować (no chyba, że mowa o blobach tekstowych ...

Jeżeli chodzi o backupy - to jak się zakłada odpowiedni rozmiar danych - to i o backupie trzeba pomyśleć, a przy tych rozmiarach np. kopiowanie kilkuset tysięcy plików w porównaniu do jednego dużego - to kolosalna różnica w czasie operacji ...
Kopie można czasem robić również przyrostowe.

ja bym widział zastosowanie do faktur, oraz skanów umów - co do wielkości skanów - to niech się uzytkownik tym martwi co tam wrzuca.
Najwyżej przy otwieraniu mu trochę zamuli :-) ale to głównie zasoby na kompie (no chyba, że coś będzie w systemie skopane i będzie ciągnął dużo danych, lub często pobierał nowe rekordy)

Ja nie wiem co kolega netsystem mial na mysli piszac o wrzucaniu "dokumentow" do bloba. Ja nie jestem zwolennikiem takiego w sumie "beztroskiego" zwiekszania rozmiaru bazy, jesli to w znaczacy sposob nie uprasza jakis operacji i per saldo wychodzi na plus.


Rzecz w tym, że to co przy paradoxie bardzo spowalniało przetwarzanie - przy bazach sql ma mniejsze znaczenie.
Rozmiar bazy - to nie taki sam problem jak w bazach plikowych.
Biorąc pod uwagę - do jakich użytkowników kierowany jest pyxis - podejrzewam, że MYSQL wystarczy do tego zastosowania bez problemu.
Przy większych potrzebach zawsze można użyć Oracle - stosując takie komponenty jak: http://www.devart.com/unidac/ - to nie problem ...
Offline

Pyxis

Site Admin

  • Posty: 2137
  • Rejestracja: pn wrz 29, 2008 11:40 pm
  • Lokalizacja: Strzegom

Re: Wersja beta juz wkrotce

Postpt mar 27, 2015 10:45 am

Ja zdaje sobie sprawe z roznic miedy Paradoxem a MySQLem, bo przepisanie Pyxisa to nie jest moj pierwszy kontakt z SQLem :-)
Niestety nie odpowiada mi podejscie w stylu "niech sie uzytkownik martwi", bo na koncu lancuszka jak cos zle dziala, jest zawsze jeden wniosek: ze program jest do doopy.
Piotr Szkut - PYXIS
Offline

netsystem24.pl

  • Posty: 32
  • Rejestracja: czw paź 30, 2008 9:39 am
  • Lokalizacja: Krosno

Re: Wersja beta juz wkrotce

Postpt mar 27, 2015 12:14 pm

Pyxis pisze:Niestety nie odpowiada mi podejscie w stylu "niech sie uzytkownik martwi", bo na koncu lancuszka jak cos zle dziala, jest zawsze jeden wniosek: ze program jest do doopy.


No tak, ale co mu może przez to źle działać, że baza się rozrośnie ...

Jak jest dużo danych, to się robi mocniejszy serwer, raid, macierz dyskową itd. - tego nie przeskoczysz
Skalowanie jest składową każdego systemu.
Jak się napcha od cholery danych - to trzeba mieć lepszy serwek - ale wg. mnie musiało by ich być naprawdę sporo, żeby sprzęt nawet jakiś starszy jak dell p1950 lub 1850 się na tym zaciął - a taki sprzęt kosztuje na alledrogo z 500 pln.
Dlatego uważam, że nie ma o czym gadać ..

Jeżeli program działa transakcyjnie i operuje na odpowiednich danych atomowych z bazy - to nie ma znaczenia, czy baza ma 1MB, czy 10GB.
Problem jest w przypadku przetwarzania dużych zapytań (operujących na całych tabelach, lub nie zoptymalizowanych np. gdy brakuje indeksów a efekt łączenia tabel daje duże ilości rekordów). Z mojego doświadczenia wynika jednak, że sporo leży w odpowiednim zoptymalizowaniu zapytań i bazy - tak by odbywało się to najefektywniej.

To, że baza ma 10GB - nie znaczy, że pyxis ma całość trzymać w pamięci operacyjnej ... To cała zaleta client-server i sql'a - zapytujesz i dostajesz wynik (który przeważnie jest niewielki).
Co z tego, że będzie GB-ty pdf-ów, jeżeli w kartotece klienta będziesz pobierał jeden plik w danym czasie ...
A wyszukanie w tabeli z blobem po polu id lub opisie ( z założonymi indeksami na id, lub opisie) trwa bardzo krótko - niezależnie od wielkości tabeli.

Dobrze, że podjąłeś ten trud, żeby pójść krok dalej - bo to otwiera wiele nowych możliwości. (i na pewno będzie dużo szybciej niż do tej pory).
Na dodatek - dużo automatyzmów można dorobić po stronie serwera - przetwarzanych skryptowo np. w cronie - co zdecydowanie ułatwi niektóre operacje - np. można zrobić automatyczne wystawienie faktur w danym (lub danych) terminach.
Jak dla mnie brakuje jeszcze czegoś takiego jak w innych programach - że jeden klient np. płaci np. co kwartał, drugi co dwa miesiące i faktury generują się zgodnie ze wzorcem jaki jest przyjęty dla klienta.
Powinno to mieć również powiazanie z umową - tak, żeby rozliczać odpowiednie okresy objęte umową (umowami).

I kolejna sprawa to faktury zaliczkowe - w przypadku, gdy ktoś zapłaci za dłuższy okres bez uprzedzenia - lub możliwość automatycznego zaliczenia tych opłat do następujących po sobie kolejnych miesięcy objętych umową.
Offline

Pyxis

Site Admin

  • Posty: 2137
  • Rejestracja: pn wrz 29, 2008 11:40 pm
  • Lokalizacja: Strzegom

Re: Wersja beta juz wkrotce

Postpt mar 27, 2015 8:53 pm

netsystem24.pl pisze:Jeżeli program działa transakcyjnie i operuje na odpowiednich danych atomowych z bazy - to nie ma znaczenia, czy baza ma 1MB, czy 10GB.


Jasne. Z tym sie zgadzam, ale przychodzi taki moment, ze zwykly szary uzykownik ktory nie jest "guru" w dziedzinie baz danych zechce zrobic archiwum, a baza na serwerze gdzies tam w necie. Tylko dlatego wole zachowac umiar. Sam program sobie z duza baza poradzi.

netsystem24.pl pisze:Dobrze, że podjąłeś ten trud, żeby pójść krok dalej - bo to otwiera wiele nowych możliwości. (i na pewno będzie dużo szybciej niż do tej pory).


No jest naprawde duzo szybciej, ale zeby tak bylo napisalem tego Pyxisa4 praktycznie od nowa. Bardzo niewiele elementow zostalo wykorzystanych bezposrednio z v3, a juz algorytmy dla obslugi bazy tylko w minimalnym stopniu.
Licze, ze takie podejscie spotka sie z uznaniem wsrod uzytkownikow Pyxisa.

Oczywiscie program rozlicza wszelkiego rodzaju nadplaty.
Piotr Szkut - PYXIS
Offline

Pikol

  • Posty: 41
  • Rejestracja: sob kwie 05, 2014 1:51 pm

Re: Wersja beta juz wkrotce

Postpt mar 27, 2015 10:17 pm

brakuje jeszcze czegoś takiego jak w innych programach - że jeden klient np. płaci np. co kwartał, drugi co dwa miesiące i faktury generują się zgodnie ze wzorcem jaki jest przyjęty dla klienta.


jestem za !!!!!!!!!!!!
Offline

Pyxis

Site Admin

  • Posty: 2137
  • Rejestracja: pn wrz 29, 2008 11:40 pm
  • Lokalizacja: Strzegom

Re: Wersja beta juz wkrotce

Postpt mar 27, 2015 10:37 pm

No ale jaki jest problem fakturowac go co miesiac ustawiajac tylko indywidualnie wydluzenie czsu blokady i komunikatow ostrzegawczych, zeby sie wyrobil z placeniem?
Piotr Szkut - PYXIS
Offline

GrzesiekN

  • Posty: 13
  • Rejestracja: czw mar 12, 2015 9:34 pm

Re: Wersja beta juz wkrotce

Postsob mar 28, 2015 11:08 am

Zachodzę w głowę o co chodzi z tym rozliczaniem miesięcy. Co złego jest w rozliczeniu wystawionych faktur? Zapłacone wszystkie faktury to działa internet. Mamy niezapłacone? OK. Zatem szukamy pierwszej nierozliczonej i od niej liczymy czas do pojawienia się blokady. Gdy klient zapłacił późniejsze faktury a pominął wcześniejsze nie ma internetu. Gdy nie podał za co płaci konkretnie rozliczamy od najstarszych. Oczywiście nakładamy na to zakresy dat działania usługi wynikające z umowy
Pozdrawiam Grzegorz Nidziński
Offline

Pyxis

Site Admin

  • Posty: 2137
  • Rejestracja: pn wrz 29, 2008 11:40 pm
  • Lokalizacja: Strzegom

Re: Wersja beta juz wkrotce

Postsob mar 28, 2015 11:38 am

I dokladnie tak to jest ustawione w algorytmach.
Piotr Szkut - PYXIS
Offline

netsystem24.pl

  • Posty: 32
  • Rejestracja: czw paź 30, 2008 9:39 am
  • Lokalizacja: Krosno

Re: Wersja beta juz wkrotce

Postsob mar 28, 2015 5:35 pm

Pyxis pisze:No ale jaki jest problem fakturowac go co miesiac ustawiajac tylko indywidualnie wydluzenie czsu blokady i komunikatow ostrzegawczych, zeby sie wyrobil z placeniem?


Problemów jest kilka:
1. faktura powinna być wystawiona najpóżniej do 15 dnia miesiąca następującego po wykonaniu usługi, dodatkowo kwestia faktur zaliczkowych, jeżeli płatność jest za więcej mc-y ..
2. jak klient płaci co kwartał, to powinienem wyfakturować to za co płaci ww innym przypadku mam problem z pkt.1
3. jak mam inne usługi np. hosting, czy domeny fakturowany co 12m-cy to nie mam jak obsłużyć takich sytuacji z automatu i muszę sam pamiętać, że coś się komuś kończy ...
Offline

wrobli

  • Posty: 308
  • Rejestracja: pt kwie 15, 2011 11:32 am
  • Lokalizacja: Kramsk

Re: Wersja beta juz wkrotce

Postwt mar 31, 2015 5:27 am

Propozycja.
Skoro mamy już operatorów w pyxis to jeszcze przydało by się autowylogowanie ich po określonym czasie bo teraz jak zapomni się ktoś wylogować to zostaje do czasu jak ktoś nie kliknie wyloguj.
Offline

Pyxis

Site Admin

  • Posty: 2137
  • Rejestracja: pn wrz 29, 2008 11:40 pm
  • Lokalizacja: Strzegom

Re: Wersja beta juz wkrotce

Postwt mar 31, 2015 11:40 am

OK. Postaram sie to dodac, ale w jakis bezpiczny sposob, bo wylogowanie to dosyc "krytyczna" operacja.
Piotr Szkut - PYXIS
Offline

Markus

  • Posty: 84
  • Rejestracja: pn sty 18, 2010 3:14 am

Re: Wersja beta juz wkrotce

Postsob kwie 04, 2015 8:34 pm

Przydaje się też historia adresów IP - przy zmianie adresu dla abonenta, np po zmianie lokalizacji podłączenia ,czasami trzeba przypisać adres z innej puli adresowej, jeśli nie mam takiej historii to mamy problem kiedy dostaniemy zapytanie od Prokuratury "kto posiadał IP dnia 25 marca o godzinie 15:00 z którego nastąpiło logowanie na portal X"
Najlepiej gdyby taka historia (IP - przydaje się tez MAC) po zmianie zostawała i była dostępna przy wyszukiwaniu w bazie - to bardzo ważne.
Offline

Pyxis

Site Admin

  • Posty: 2137
  • Rejestracja: pn wrz 29, 2008 11:40 pm
  • Lokalizacja: Strzegom

Re: Wersja beta juz wkrotce

Postndz kwie 05, 2015 1:46 am

Sa tabele historyczne dla urzadzen klientowskich i infrastruktury. W nich znajdziemy m.in informacje o zmianach MAC i IP.
Piotr Szkut - PYXIS
PoprzedniaNastępna

Wróć do Pyxis5 SQL - wersja beta

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron