Dzisiaj jest czw mar 28, 2024 12:03 pm


Przygotowanie routera MikroTik do współpracy z Pyxis4SQL

Często zadawane pytania
  • Autor
  • Wiadomość
Offline

Pyxis

Site Admin

  • Posty: 2137
  • Rejestracja: pn wrz 29, 2008 11:40 pm
  • Lokalizacja: Strzegom

Przygotowanie routera MikroTik do współpracy z Pyxis4SQL

Postwt gru 08, 2015 10:53 pm

Przygotowanie routera pracującego pod kontrolą systemu MikroTik OS do współpracy z programem Pyxis4SQL

1. Podstawowa konfiguracja routera

By ułatwić poruszanie się po systemie Mikrotik OS, pobieramy program Winbox ze strony producenta: http://www.mikrotik.com/download
Po podłączeniu się do routera najlepiej do portu od strony wyjścia (LAN), jeśli router ma uruchomiona standardową konfigurację dostaniemy adres IP z DHCP. Gdy nie możemy uzyskać adresu IP z DHCP routera, należy ustawić adres IP ręcznie w ustawieniach karty sieciowej komputera.
Uruchamiamy program Winbox i przechodzimy na zakładkę Neighbors. Jeśli poprawnie podłączyliśmy się do routera po chwili powinien nam się pokazać adres MAC oraz adres IP routera.

Jeśli adres IP nie pokrywa się z zakresem naszej adresacji wpisanej w ustawieniach karty sieciowej, klikamy na adres MAC, który pokaże nam się w oknie Connect To: .
Wpisujemy domyślny login admin bez hasła i klikamy na Connect .
Kiedy jesteśmy już połączeni wybieramy z lewej strony okna Winbox pozycje „Interfaces”.
Ukaże nam się w zależności od konfiguracji sprzętowej routera odpowiednia liczba interfejsów.
Następnie lokalizujemy interfejs pod który jesteśmy podpięci, jeśli będzie to jedyne podłączenie do routera to przy interfejsie pod który jesteśmy podłączeni w pierwszej kolumnie będzie widniała litera „R”.
W domyślnej konfiguracji routera Routerboard, która po uruchomieniu tworzy skrypt nazwy interfejsów dla połączeń rj45 zaczynają się od ether1, ether2 itd. W zależności od liczby interfejsów.
Domyślnie interfejsy od strony LAN dodane są do mostu (Bridge)
Jeśli już wiemy który port jest wejściem do routera najczęściej ether1 to przystępujemy do konfiguracji ustawień do współpracy z programem Pyxis4SQL.

2. Konfiguracja ustawień i połączenia dla programu Pyxis4SQL

Podstawową konfiguracją dla ustawień współpracy programu Pyxis4SQL z routerem jest nadanie odpowiednich nazw interfejsom, serwerowi DHCP oraz dostęp do serwera FTP na MikroTiku.
Jeśli mamy już ustawioną adresację interfejsów zaczniemy od zmiany ich nazw.
MikroTik, który posiada wiele interfejsów domyślnie interfejsy od strony LAN ma dodane do mostu bridge-local.

a) by zmienić nazwę mostu używając programu Winbox - wybieramy z lewej strony okna pozycje „Bridge”. W zakładce Bridge widnieje utworzony most, podwójnym klikiem myszy otwieramy okno konfiguracji i zmieniamy w pozycji „Name” wpis na „LAN” i zatwierdzamy „OK”. Przy braku wpisów w zakładce Bridge tworzymy je wg. opisów w Internecie

b) by zmienić nazwę serwera DHCP wybieramy w oknie Winbox IP, następnie DHCP Server zmieniamy nazwę serwera „Name” na „LAN”. Następnie w polu Address Pool wybieramy „static-only”. Pozostałe wpisy serwera DHCP są już utworzony w domyślnej konfiguracji

c) by ustawić rodzaj kolejki sfq wybieramy z okna Winbox Queues, przechodzimy na zakładkę Queue Types wybieramy „+” nadajemy Type Name: sfq i wybieramy Kind: sfq, zatwierdzamy „OK”.

d) na koniec jeśli chcemy dodajemy nowego usera w System – Users dla łączności programu Pyxis z serwerem FTP MikroTika. Pamiętaj o utworzeniu haseł i zabezpieczeniu routera wg. opisów w Internecie.

e) w programie Pyxis4SQL w konfiguracji urządzeń MikroTik dodaj adres IP, dane do logowania, nazwy interfejsów, profil (w Menu-Opcje-Definicje_i_szablony Pyxisa dodajemy zestaw dostępnych ustawień i opcji, będący odzwierciedleniem nazw użytych przy konfiguracji naszego routera).
Jeśli już masz dodanych klientów i urządzenia wyślij konfigurację z Pyxis do routera. Sprawdź czy na routerze pojawiły się nowe wpisy w zakładkach Queues, IP-ARP, oraz DHCP Server w Leases. Obserwuj też w logu wybierając w Winbox pozycję „Log”, czy nie pojawiły się po wysyłce żadne błędy. Głównym źródłem błędów podczas aplikowania konfiguracji jest brak synchronizacji nazw użytych w Pyxisie i MikroTiku.

f) ostatnią czynnością, którą należy wykonać, by klienci nie mogli wpisać sobie ręcznie innego adresu IP, to ustawienie w „Bridge” w zakładce Bridge dwuklikiem otwieramy interfejs Bridge „LAN” i w pozycji ARP, wybieramy „reply-only”.
UWAGA: przy włączaniu ww. zabezpieczenia , adres IP naszego komputera oraz MAC musi być wpisany do programu Pyxis, po wysłaniu konfiguracji powinniśmy ustawić DHCP na naszej karcie komputera i otrzymać adres IP z DHCP routera. Jeśli otrzymamy adres możemy bezpiecznie uruchomić opcję „reply-only”.

Pamiętaj że to tylko podstawowa konfiguracja do współpracy z programem Pyxis. Do pełnego ustawienia routera zalecamy skorzystać z poradników na ten temat, których można znaleźć wiele w Internecie.
Jeśli router nie ma domyślnej konfiguracji, dowiecie się jak ustawić: routing, nat, dns, oraz wiele innych usług pomocnych w udostępnianiu Internetu z naszego routera.

W zakładce konfiguracyjnej MikroTik możemy wybrać zestaw parametrów konfiguracyjnych, które będą umieszczane w pliku wysyłanym na router.

Obrazek

Standardową formą wysyłki konfiguracji jest konfiguracja "różnicowa", która zmienia/dodaje/usuwa tylko wybrane wpisy w bazach routera, eliminując praktycznie w ten sposób wszelkie zakłócenia w ciągłości jego pracy, zrzucając całą pracę na Pyxisa przygotowującego plik różnicowy.


Autor tekstu: Marek Komala (Markus - http://pyxisisp.pl/forum/memberlist.php?mode=viewprofile&u=85)
Piotr Szkut - PYXIS

Wróć do Pyxis5 SQL FAQ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron