Dzisiaj jest sob kwie 27, 2024 4:57 pm


Problemy z rozliczaniem rachunków/faktur

Jak użyć danej funkcji i do czego ona służy.
  • Autor
  • Wiadomość
Offline

colaf

  • Posty: 14
  • Rejestracja: śr lip 01, 2009 6:19 pm

Problemy z rozliczaniem rachunków/faktur

Postwt lis 10, 2009 9:09 pm

Czy może mi ktoś powiedzieć co jest przyczyną zachowania się programu.
W kartotece klienta mamy dział „Opłaty” tam wprowadzam ręcznie wpłaty lub przelewy które otrzymałem za dany miesiąc np. abonament – 01 2009 inne opłaty 00 2009 . I podgląd wszystkich opłat mam w zestawienie opłat. Do tego momentu jest OK.
Moje uwagi:

1.Ale zastanawia mnie dlaczego w dolnej zakładce „dane rozszerzone” w dziale „Informacje dodatkowe” „Zaległość klienta z tytułu nierozliczonych faktur” widnieje kwota zaległości wszystkich faktur które wystawiłem klientowi mimo że je opłacił i wprowadziłem je jak wyżej pisałem w dziele ”Opłaty” Co ciekawe program pokazuje kolorami że dany klient nie zalega na liście

2.Kolejnym mankament dla mnie jest sytuacja że klient nie zapłacił w ogóle np. za 06/2009 w a za 10/2009 zapłacił w Listopadzie 2009 i pomyłkowo wpisałem w „Opłatach” że ta wpłat tyczy miesiąca 11/2009 i program sygnalizuje mi że klient ma nadpłacone bo nie było jeszcze wystawianych rachunków za 11/2009 a faktycznie zalega 1 miesiąc

3.I dlaczego program automatycznie nie rozlicza wystawionych Faktur mimo wprowadzonych ręcznie wpłat w dziele Opłaty bo chyba po to mamy ten program żeby nam ułatwiał prace a nie komplikował
Offline

Pyxis

Site Admin

  • Posty: 2142
  • Rejestracja: pn wrz 29, 2008 11:40 pm
  • Lokalizacja: Strzegom

Postwt lis 10, 2009 10:50 pm

Ot widzisz - sprawa jest prosta. Wystarczy przeczytac manuala do narzedzia ktorego sie uzywa. To warunek aby poprawnie czegos uzywac i zeby takie narzedzie ulatwialo nam zycie zamiast utrudniac. Tyle wstepu :-)

1. Zaleglosci abonamentowe klienta (kolumna Z) sa liczone na podstawie tabeli oplat a nie na podstawie nierozliczonych faktur. Faktur moze wogole nie byc (i niektorzy ich nie maja albo wystawiaja rocznie czy jeszcze inne sztuczki robia) a stan zaleglosci klienta nadal bedzie dzialal.

2. Algorytm zaklada ciaglosc oplat. Nie ma tam byc "dziur". Klient nie moze miec oplaconego lipca jak wisi za czerwiec (moze natomiast miec rozliczona FV za lipiec a nieroliczona za czeriwc - jego wola i ustawa o ksiegowosci). Jesli zarejestrujesz z dziura, to dla algorytmu oznacza, ze tamten miesiac (ta "dziura" w platach) stracil swoja "wymagalnosc". Nie liczy go do zaleglosci. Zostaje pominiety.

3.Droga rejestracji plat w Twoim przypadku wiedzie przez fakturki. Rozliczaj fakturki klienta a oplaty beda rejestrowane automatycznie. Nie odwrotnie. Jesli nie wystawiasz (z jakis powodow) faktur, albo jeszcze nie wystawiles za dany miesiac, to wtedy operujesz tylko wplatami. po zaznaczeniu odpowiedniejopcji przy generowaniu automatycznym faktur, faktura zostanie rozliczona na podstawie zarejestrowanej wplaty. Tylko wtedy dziala to w strone oplata->faktura.
Piotr Szkut - PYXIS
Offline

krzysztof86i

  • Posty: 4
  • Rejestracja: śr lut 10, 2010 3:42 pm
  • Lokalizacja: prawie tarnów

Postczw mar 11, 2010 7:54 pm

ja też trochę namieszałem z tymi wpłatami ręcznymi :|
pytanie:
1) jak teraz to zmienić gdy pokazuje mi że klient ma nadpłatę a tak naprawdę zalega?
- w tabeli opłaty nie ma żadnych dodanych ręcznie
2) w jaki sposób wprowadzać opłaty gdy np klient da mi pieniądze za pół roku do przodu ?
Offline

Pyxis

Site Admin

  • Posty: 2142
  • Rejestracja: pn wrz 29, 2008 11:40 pm
  • Lokalizacja: Strzegom

Postczw mar 11, 2010 7:57 pm

1) pewnie masz wpisy na kolejne miesiace rozksiegowane. Trzeba przypisac oplaty abonamentowe do swoich miesiecy.

2) rejestrujesz oplate w tabeli oplat klienta jako abonamenty. Przy automatycznym generowaniu FV zaznaczasz opcje co ma zrobic gdy user ma rozliczony dany miesac.
a) Wystawic FV jako rozliczona
b) Nie wystawiac FV bo ty juz ja wystawiels w momencie wplaty klienta
Piotr Szkut - PYXIS

Wróć do Funkcje programu

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości