Dzisiaj jest sob kwie 27, 2024 11:18 pm


Algorytm księgowania płatności masowych

Jak użyć danej funkcji i do czego ona służy.
  • Autor
  • Wiadomość
Offline

Misiu

  • Posty: 35
  • Rejestracja: ndz gru 12, 2010 10:24 am

Postpt lip 22, 2011 10:11 pm

Pyxis pisze:W tym watku jest mowa o rozksiegowywaniu wielokrotnosci wplat abonementowych i to dziala jak najbardziej poprawnie.


Sam ten wątek założyłem, więc wiem doskonale o jaki problem mi chodziło, czyli czy uwzględniany jest rabat, tj. "kwota z szablonu"-"rabat"="kwota do zaznaczenia"?
--
Pozdrawiam
Michał
Offline

Pyxis

Site Admin

  • Posty: 2142
  • Rejestracja: pn wrz 29, 2008 11:40 pm
  • Lokalizacja: Strzegom

Postpt lip 22, 2011 11:30 pm

"Jak działa algorytm zaznaczania i księgowania abonamentów w płatnościach masowych? Z reguły znajdzie się kilka, których nie zaznaczy mimo, że kwota na fakturze zgadza się z kwotą wpłaty. Jak zaznaczę je ręcznie, to zaksięguje prawidłowo. Nie mogę znaleźć żadnej prawidłowości."

Ja czytam i wydawalo mi sie, ze chodzi wlasnie o ta wielokrotnosc.
Piotr Szkut - PYXIS
Offline

Misiu

  • Posty: 35
  • Rejestracja: ndz gru 12, 2010 10:24 am

Postsob lip 23, 2011 8:53 am

Pyxis pisze:"Jak działa algorytm zaznaczania i księgowania abonamentów w płatnościach masowych? Z reguły znajdzie się kilka, których nie zaznaczy mimo, że kwota na fakturze zgadza się z kwotą wpłaty. Jak zaznaczę je ręcznie, to zaksięguje prawidłowo. Nie mogę znaleźć żadnej prawidłowości."

Ja czytam i wydawalo mi sie, ze chodzi wlasnie o ta wielokrotnosc.


Nie, nie o to mi chodziło. O wielokrotnościach to kotś dorzucił dodatkowo.

"Z reguły znajdzie się kilka, których nie zaznaczy mimo, że kwota na fakturze zgadza się z kwotą wpłaty.

Sob Maj 21, 2011 9:53 am
Ale uwzględniany jest rabat, czyli "kwota z szablonu"-"rabat"="kwota do zaznaczenia"?



Problem główny to nieuzwględnianie rabatu, co jest bez sensu, gdyż większości wpłat mi nie zaznacza i muszę ręcznie wchodzić w faktury usera, sprawdzać kwotę i ręcznie zaznaczać. Przy coraz większej ilości klientów z rabatem jest to strasznie upierdliwe.
--
Pozdrawiam
Michał
Offline

Pyxis

Site Admin

  • Posty: 2142
  • Rejestracja: pn wrz 29, 2008 11:40 pm
  • Lokalizacja: Strzegom

Postsob lip 23, 2011 10:45 am

Niestety nie da sie sensownie zrobic uwzgledniania rabatow. Algorytm mozna oprzec na pewnych stalych warunkach a sam rabat moze sie zmieniac w czasie i do tego czesto jest przyznawany jednorazowo lub na okreslony termin i pozniej informacja o jego kwocie znika z systemu.
Piotr Szkut - PYXIS
Offline

Misiu

  • Posty: 35
  • Rejestracja: ndz gru 12, 2010 10:24 am

Postsob lip 23, 2011 11:38 am

Pyxis pisze:Niestety nie da sie sensownie zrobic uwzgledniania rabatow. Algorytm mozna oprzec na pewnych stalych warunkach a sam rabat moze sie zmieniac w czasie i do tego czesto jest przyznawany jednorazowo lub na okreslony termin i pozniej informacja o jego kwocie znika z systemu.


Nie bardzo rozumiem dlaczego, przecież porówanie dokonywane jest przy każdym księgowaniu. Jeśli wpłata zgadza się z kwotą z szablonu to jest zaznaczana. Kwota w szablonie może się tak samo zmieniać jak i kwota rabatu. Co więc stoi na przeszkodzie, aby jedną zmienną odejmować od drugiej? Przecież to tylko zwiększy skuteczność działania algorytmu i nie wpłynie negatywnie na wynik.

Skoro sprawdzanie rabatu i uwzględnianie go przy każdym seryjnym wystawianiu faktury nie jest problemem, to dlaczego miałoby to sprawiać trudność podczas zaznaczania płatności masowych?

Można na problem spojrzeć z drugiej strony i np. dorobić drugie porównanie, tj. jeśli kwota wpłaty zgadza się z kwotą ostatniej faktury usera to ją zaznaczyć.
--
Pozdrawiam
Michał
Offline

Pyxis

Site Admin

  • Posty: 2142
  • Rejestracja: pn wrz 29, 2008 11:40 pm
  • Lokalizacja: Strzegom

Postsob lip 23, 2011 11:47 am

W przypadku rabatow jednorazowych kwota rabatu w momencie wystawiania FV jest zerowana, wiec juz na starcie jestesmy na straconej pozycji.

Co do porownywania z FV - nie kazdy (stety/niestety) fakturuja swoich klientow a juz wiekszosc nie fakturuje kazdego tylko jakas grupe, wiec to nie bedzie dobrze dzialalo.
Piotr Szkut - PYXIS
Offline

Misiu

  • Posty: 35
  • Rejestracja: ndz gru 12, 2010 10:24 am

Postsob lip 23, 2011 12:12 pm

Pyxis pisze:W przypadku rabatow jednorazowych kwota rabatu w momencie wystawiania FV jest zerowana, wiec juz na starcie jestesmy na straconej pozycji.


Hmm, mam wrażanie, że rozmawiamy o zupełnie różnych rzeczach. Spróbuję jeszcze raz wyjaśnić.

1. Zanaczenie w płatnoścaich masowych następuje tylko gdy kwota wpłaty zgadza się z kwotą w szablonie.
2. Jeśli p. 1 jest prawdziwy to przy założeniu, że wszyscy klienci mają przyznany rabat w karcie użytkownia, automatycznie nie zostanie zaznaczona żadna wpłata. Wiąże się to z tym, że trzeba spojrzeć u każdego na kwotę faktury i jeśli jest zgodna to zanaczyć ręcznie wpłatę do zaksięgowania.
3. Jeśli algorytm sprawdzający od kwoty w szablonie odejmowałby kwotę rabatu i dopiero dokonywał porównania, to wpłaty zaznaczałby prawidłowo.


W czym problem? Jeśli rabat się skończy lub nie będzie go wogóle, to po prostu od kwoty w szablonie odjęte zostałoby zero, więc dalej wszystko będzie dzialać prawidłowo.
--
Pozdrawiam
Michał
Offline

Misiu

  • Posty: 35
  • Rejestracja: ndz gru 12, 2010 10:24 am

Postsob lip 23, 2011 12:15 pm

Misiu pisze:
Pyxis pisze:W przypadku rabatow jednorazowych kwota rabatu w momencie wystawiania FV jest zerowana, wiec juz na starcie jestesmy na straconej pozycji.


Hmm, mam wrażanie, że rozmawiamy o zupełnie różnych rzeczach. Spróbuję jeszcze raz wyjaśnić.

1. Zanaczenie w płatnoścaich masowych następuje tylko gdy kwota wpłaty zgadza się z kwotą w szablonie.
2. Jeśli p. 1 jest prawdziwy to przy założeniu, że wszyscy klienci mają przyznany rabat w karcie użytkownia, automatycznie nie zostanie zaznaczona żadna wpłata. Wiąże się to z tym, że trzeba spojrzeć u każdego na kwotę faktury i jeśli jest zgodna to zanaczyć ręcznie wpłatę do zaksięgowania.
3. Jeśli algorytm sprawdzający od kwoty w szablonie odejmowałby kwotę rabatu i dopiero dokonywał porównania, to wpłaty zaznaczałby prawidłowo.


W czym problem? Jeśli rabat się skończy lub nie będzie go wogóle, to po prostu od kwoty w szablonie odjęte zostałoby zero, więc dalej wszystko będzie dzialać prawidłowo.


Ewentualnie może nie zostać zaznaczona wpłata, gdy rabatu już nie będzie, ale to jest niewlielki problem w porównaniu z ręcznym księgowaniem przez cały czas, w którym rabat jest uwzględniany.
--
Pozdrawiam
Michał
Offline

Pyxis

Site Admin

  • Posty: 2142
  • Rejestracja: pn wrz 29, 2008 11:40 pm
  • Lokalizacja: Strzegom

Postsob lip 23, 2011 12:18 pm

Ale jest tez sytuacja, ze masz nierozliczone FV i po wstawieniu rabatu te starsze tez nie beda rozliczane, wiec to tak samo ulatwi jak i utrudni. Nie wide tu jakiegos generalnego sensownego rozwiazania.
Piotr Szkut - PYXIS
Offline

wrobli

  • Posty: 308
  • Rejestracja: pt kwie 15, 2011 11:32 am
  • Lokalizacja: Kramsk

Postndz lip 24, 2011 3:51 am

Poprostu program musilaby jestcze porownywac date lub fakture do ktorej zostal wystawiony rabat a to juz mi sie wydaje nie jest takie proste, ponieważ rabat by musialbys udzielany nie do uzytkownika a do faktury. Panie Piotrze poprostu wszyscy zakladaja ze platnosci sa regularne a takie nie sa przynajmniej u mnie i wtedy faktycznie sprawa wydaje sie prosta.

Pan Piotr proboje zwrocic uwage na sytuacje ze klient ma 3 fv nie rozliiczone z czego my ustawilismy rabat dla nastepnej a program juz bedzie staral sie odjac wartosc rabatu od zaleglych platnosci co wskazane nie jest.

Tak jak pisalem wczesniej funkcja dzialala by prawidlowo gdyby rozrowniala ze rabat ma byc odejmowany dla dokumentow wystepujacych po dacie ustawienia rabatu.
Offline

Pyxis

Site Admin

  • Posty: 2142
  • Rejestracja: pn wrz 29, 2008 11:40 pm
  • Lokalizacja: Strzegom

Postndz lip 24, 2011 1:16 pm

NApisanie takiego algorytmu to jedna sprawa a jego poprawne dzialnie to jeszcze inna. Mysle, ze to by nazbyt skomplikowalo cala sprawe rozliczen. Chyba sie na taki krok nie odwaze. :-)
Piotr Szkut - PYXIS
Offline

wrobli

  • Posty: 308
  • Rejestracja: pt kwie 15, 2011 11:32 am
  • Lokalizacja: Kramsk

Postczw sie 11, 2011 11:38 am

Mi by przydała się funkcja w płatnościach masowych przypisania kwoty do danej fv bo czasem muszę ręcznie rozliczać jeśli wpłata się nie zgadza kwoto.

Chyba że jest taka funkcja to poproszę o podpowiedz.
Offline

Pyxis

Site Admin

  • Posty: 2142
  • Rejestracja: pn wrz 29, 2008 11:40 pm
  • Lokalizacja: Strzegom

Postczw sie 11, 2011 11:57 am

Przypisanie jest automatyczne wlasnie po kwocie danej FV. Recznie nie przypiszesz.
Piotr Szkut - PYXIS
Offline

wrobli

  • Posty: 308
  • Rejestracja: pt kwie 15, 2011 11:32 am
  • Lokalizacja: Kramsk

Postczw sie 11, 2011 12:05 pm

A szkoda przydała by się funkcja przypisania wybrania fv która ma byc rozliczona jeśli nie może się określić.

Ale i tak juz jest w miarę wygodnie :)
Poprzednia

Wróć do Funkcje programu

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości