Dzisiaj jest sob kwie 27, 2024 8:50 pm


Rozliczanie klientow wedlug salda faktur

Jak użyć danej funkcji i do czego ona służy.
  • Autor
  • Wiadomość
Offline

Jardo

  • Posty: 431
  • Rejestracja: pt lut 12, 2010 10:26 pm

Re: Rozliczanie klientow wedlug salda faktur

Postpt gru 13, 2013 2:29 pm

Mała uwaga dla kupujących dopiero wersję 3 celem używania rozliczania saldem: - nie przenoście do archiwum starych danych dopóty nie sprawdzicie czy całkowite saldo się zgadza.

Ja np nie wprowadzałem do tabeli opłat faktur gotówkowych nieabonamentowych - i teraz muszę wszystko prostować :oops: )


Pytanie do autora: jak najlepiej postąpić teraz w przypadku gdy nadgorliwy klient zapłaci mi w przelewie za abonament i jednocześnie za zupełnie inną usługę/sprzedaż którą świadczę z innej firmy? jak poprawnie rozdzielić te wpłaty? Można do tabeli opłat dodać pozycję z kwota ujemna?
Offline

Pyxis

Site Admin

  • Posty: 2142
  • Rejestracja: pn wrz 29, 2008 11:40 pm
  • Lokalizacja: Strzegom

Re: Rozliczanie klientow wedlug salda faktur

Postpt gru 13, 2013 2:54 pm

To mozna skorygowac niezaleznie od archiwum. Po prostu teraz dodac te wplaty za faktury, ktore zostaly pominiete.

Do Pyxisa trzeba wpisac tylko kwote za to, co bylo z niego fakturowane. Po co to pozniej korygowac wpisem ujemnnym?
Piotr Szkut - PYXIS
Offline

Jardo

  • Posty: 431
  • Rejestracja: pt lut 12, 2010 10:26 pm

Re: Rozliczanie klientow wedlug salda faktur

Postpt gru 13, 2013 10:38 pm

Pyxis pisze:
Do Pyxisa trzeba wpisac tylko kwote za to, co bylo z niego fakturowane. Po co to pozniej korygowac wpisem ujemnnym?

Jeśli zaimportuje płatności masowe, to pyxis mi zaksięguje cala wpłacona kwotę. Musze potem klientowi "potracic".
Offline

djpielgrzym

  • Posty: 91
  • Rejestracja: ndz paź 10, 2010 12:56 pm

Re: Rozliczanie klientow wedlug salda faktur

Postsob gru 14, 2013 12:08 am

Panowie, idzie koniec roku, myślę od stycznia wprowadzić kwotowe - najwygodniej.

Mam zamiar postąpić tak:
- export bazy klientów
- instalacja V3BetaX i wybór rozliczenia kwotowy
- import bazy klientów

I teraz nasuwają się pytania.

1 - Co z klientami którzy maja niedopłatę za stary rok - jak ją wpisać? Czy istnieje taka możliwość by klient wystartował z saldem ujemnym? Z klientami którzy mają nadpłatę, problemu nie widzę, po prostu przenoszę im kwotę nadpłaty.
2 - Czy jest możliwość przeniesienia Fvat (zero możliwości edycji, status wszystkich "przeniesiony-rozliczony automatycznie", jedynie widoczna kwota, druk kopii) oraz "liczenie" dalej indexu?
W razie kontroli odplae V2 i tam mam wszystkie daty księgowań,a te kilka/kilkadziesiąt wpłat co ludki wplacą w nowym roku za stary rok, wklepie ręcznie jak do tej pory do V2. I mam temat zamknięty. Oczywiście tą kwote też zdejme z V3, co by saldo klienta się zgadzało ( o ile uda sie wystartować klienta z kontem ujemnym).

Dlaczego tak? Nie chcę mieszać, a fajnie by było gdym miał wgląd w stare fvat z nowej wersji, odpalając jednego *.exe.
Drugą sprawą jest iż boje się odpalić kwotowe na tym co jest... Może być niezły sajgon, a przy małej ilości klientów wole poświecić pół godzinki/godzinke i przeklepać ich zaległości/nadpłaty niż później dochodzić co i jak.
Offline

Pyxis

Site Admin

  • Posty: 2142
  • Rejestracja: pn wrz 29, 2008 11:40 pm
  • Lokalizacja: Strzegom

Re: Rozliczanie klientow wedlug salda faktur

Postsob gru 14, 2013 3:10 am

Ja bym na Twoim miejscu przed koncem roku zrobil swego rodxzaju "bilazns zamkniecia" i wtedy przeszedla na rozliczanie saldem. Po prostu tak manipulowac oststnia wplata w roku, zeby saldo zgadzalo sie z faktycznym stanem oplat klienta. Jesli zalega jakas kwote - ma taka byc pokazana jako saldo, jesli nadplaat - identycznie. Jako czynnik manipulujacy nalezy wykorzystac wpis w tabeli oplat np z jednolita data (moze byc dowolna, ale jednoznacznie interpretowana jako "nietypowa": 1 stycznia 1980, lub taka w ktorej banki nie pracuja i my tez: 1 stycznia 2014) i opisem np "korekta salda".
Po takim uzgodnieniu sald przechodzisz na rozliczanie wg niego. Nic nie musisz zmieniac, przenosic, kopiowac itd. Masz ciaglosc w programie.

Wpisy w tabeli oplat moga byc tez z kwota ujemna. Kwota "slownie" sie nieco dziwi takiemu wpisowi, ale to poprawie.

Po takiej akcji mozna w polowie roku przeniesc cale poprzednie lata do archiwum, jesli komus bedzie zalezalo, zeby miec "czysto" za poprzednie lata.
Piotr Szkut - PYXIS
Offline

Jardo

  • Posty: 431
  • Rejestracja: pt lut 12, 2010 10:26 pm

Re: Rozliczanie klientow wedlug salda faktur

Postpn gru 16, 2013 11:45 pm

na fakturze dodałbym informacje o ostatniej wpłacie z data.

Tak jak jest teraz to trochę nieczytelne. Przykład: saldo -50 zaległość 0 i data generowania faktury. Niby zaległość zero, ale saldo ujemne. I wez to tłumacz klientowi.

można za przykład wziąć rachunki tepsa/orange:

saldo poprzednie 0
bieżąca faktura 50
saldo końcowe -50
Offline

Pyxis

Site Admin

  • Posty: 2142
  • Rejestracja: pn wrz 29, 2008 11:40 pm
  • Lokalizacja: Strzegom

Re: Rozliczanie klientow wedlug salda faktur

Postwt gru 17, 2013 12:58 am

Saldo to saldo a zaleglosc to zaleglosc. Co tu tlumaczyc?
Piotr Szkut - PYXIS
Offline

Jardo

  • Posty: 431
  • Rejestracja: pt lut 12, 2010 10:26 pm

Re: Rozliczanie klientow wedlug salda faktur

Postwt gru 17, 2013 4:46 pm

Pyxis pisze:Saldo to saldo a zaleglosc to zaleglosc. Co tu tlumaczyc?


Sądze że jeśli saldo jest ujemne to juz jest zaległość. A ta data to poco?
Offline

Pyxis

Site Admin

  • Posty: 2142
  • Rejestracja: pn wrz 29, 2008 11:40 pm
  • Lokalizacja: Strzegom

Re: Rozliczanie klientow wedlug salda faktur

Postwt gru 17, 2013 5:05 pm

Wystawiamy FV z platnoscia za 14 dni. na kwote 50 zl. Saldo jest -50 zl ale nie jest nic zaleglego, wiec zaleglosc wynosi 0zl. Zaleglosc to naleznosci na ktore uplynal juz termin platnosci.
Piotr Szkut - PYXIS
Offline

Jardo

  • Posty: 431
  • Rejestracja: pt lut 12, 2010 10:26 pm

Re: Rozliczanie klientow wedlug salda faktur

Postwt gru 17, 2013 5:21 pm

A zamiast tej daty wstawić datę i kwotę ostatniej wpłaty?
Offline

Pyxis

Site Admin

  • Posty: 2142
  • Rejestracja: pn wrz 29, 2008 11:40 pm
  • Lokalizacja: Strzegom

Re: Rozliczanie klientow wedlug salda faktur

Postwt gru 17, 2013 5:40 pm

Data informuje na jaki dzien jest to obliczone saldo. Wiecej informacji tan nie wejdzie niestety.
Piotr Szkut - PYXIS
Offline

Rafi

  • Posty: 50
  • Rejestracja: czw lis 29, 2012 12:46 pm

Re: Rozliczanie klientow wedlug salda faktur

Postwt gru 17, 2013 7:33 pm

Zgodzę się z opinią Jardo, że klienci nie wszyscy kumaci. Tak jak teraz w i-BOK, klient widzi komunikat, że ma nadpłatę i sam kilkanaście razy tłumaczyłem, że nie jest to miesiąc nadpłaconego abonamentu, tylko nie minął jeszcze termin płatności za fakturę, ale do rzeczy.
Może zmienić nazewnictwo i zamiast tekstu "zaległość 0 zł" zrobić "kwota przeterminowana 0 zł ". Wówczas saldo bieżące - 50 zł będzie może czytelniejsze dla usera
Offline

djpielgrzym

  • Posty: 91
  • Rejestracja: ndz paź 10, 2010 12:56 pm

Re: Rozliczanie klientow wedlug salda faktur

Postwt gru 17, 2013 10:09 pm

Ok, jestem po "akcji".

Mamy kolumne zaległość (Z) i fajnie pokazuje kwotę, ale nie pokazuje jeśli ktoś ma nadpłatę.

Teraz pytanie innej treści - jak księgować wpłatę, kwotę... (zarejestruj abonament, wplate czy jak - bo chyba nie tak :) )

a) nadpłata - gdy klient ma wszystko rozloczone na 0 pln

b) nadpłata gdy klient ma już nadpłatę

c) kwotę gdy klient ma niedoplatę za "część faktury"

d) kwotę gdy klient ma w "brakach" całą fakture


Oczywiście mam opcje dodaj wpłate, ale tez mam miesiac rok ( no i date wplaty - co jest niezbedne )

Ja bym proponował jedno okienko - "zarejestruj kwote" z datą. Przy rozliczeniu kwotowym więcej nie potrzeba (rejestrowac obanamentow itd itd...)
Ostatnio zmieniony wt gru 17, 2013 10:45 pm przez djpielgrzym, łącznie zmieniany 1 raz
Offline

Pyxis

Site Admin

  • Posty: 2142
  • Rejestracja: pn wrz 29, 2008 11:40 pm
  • Lokalizacja: Strzegom

Re: Rozliczanie klientow wedlug salda faktur

Postwt gru 17, 2013 10:44 pm

Kolumna Z to zaleglosci, czyli przeterminowane platnosci klienta. Stan sald pokazuje kolumna Saldo, ktora jest na koncu tabeli klientow.

Przy saldzie rodzaj ksiegowania nie ma znaczenia. Liczy sie tylko kwota wpisana do tabeli oplat. Zreszta te 2 metody wtedy dzialaja jednakowo (wpis ma kod 00).
Piotr Szkut - PYXIS
Offline

djpielgrzym

  • Posty: 91
  • Rejestracja: ndz paź 10, 2010 12:56 pm

Re: Rozliczanie klientow wedlug salda faktur

Postwt gru 17, 2013 10:53 pm

Pyxis pisze:Kolumna Z to zaleglosci, czyli przeterminowane platnosci klienta. Stan sald pokazuje kolumna Saldo, ktora jest na koncu tabeli klientow.

Przy saldzie rodzaj ksiegowania nie ma znaczenia. Liczy sie tylko kwota wpisana do tabeli oplat. Zreszta te 2 metody wtedy dzialaja jednakowo (wpis ma kod 00).


Saldo jest pokazywane nieprawidlowo - wystarczyło by klient jakąkolwiek fakture miał rozliczona - dodaj do rozliczonych -(skoro taka opcja była i była czasami przydatna - używałem).

Jutro opiszę reszte spostrzezen :)

I mysle ze przycisk w karcie klienta - bez klikania pokaz fvat, dodaj wplate - zamknal by caly temat - oczywiscie bez opcji za jaki miesiac, kwota, data. Wiecej nam nie trzeba.
PoprzedniaNastępna

Wróć do Funkcje programu

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości