Dzisiaj jest pt mar 29, 2024 5:08 pm


Rozliczanie klientow wedlug salda faktur

Jak użyć danej funkcji i do czego ona służy.
  • Autor
  • Wiadomość
Offline

Pyxis

Site Admin

  • Posty: 2137
  • Rejestracja: pn wrz 29, 2008 11:40 pm
  • Lokalizacja: Strzegom

Rozliczanie klientow wedlug salda faktur

Postwt lis 12, 2013 11:02 pm

Witam.
Chcialem zasiegnac opinii na temat takiej opcji rozliczen w programie.
Czy jest to potrzebne?
Jak miala by taka funkcjonalnosc dzialac w programie?

Bardzo powaznie rozwaze wprowadzenie takiej opcji, ale dopiero po uzyskaniu pewnej dawki informacji, czy moje wyobrazenia w tym temacie nie rozmina sie z ewentualnymi oczekiwaniami uzytkownikow i czy wogole pewne funkcjonalnosci przy obecnym ukladzie programu sa mozliwe do osiagniecia.

Za wszelkie opinie z gory dziekuje.
Piotr Szkut - PYXIS
Offline

Jardo

  • Posty: 431
  • Rejestracja: pt lut 12, 2010 10:26 pm

Re: Rozliczanie klientow wedlug salda faktur

Postśr lis 13, 2013 4:44 pm

Rozliczanie wg salda faktur jest moim zdaniem bardziej elastyczne i wygodne niż stosowane do tej pory.
Moje uznanie dla autora że podjął temat.

Myślę że wspólna dyskusja dojdziemy do tego co jest nam potrzebne.

Ogólnej zasady działania takiego rozliczani chyba nie trzeba przedstawiać, ale pokrótce opiszę -są 2 stosy: na jednym wszystkie wymagane należności z tytułu wystawianych faktur (wszystkich, nie tylko abonamentowych i niezależnie od kwoty)
i drugi stos z wpłatami - różnica między tymi "kupkami" jest niedopłata lub nadpłatą - bądź oczywiście na zero.

Nie zawsze klienci wpłacają dokładnie tyle ile wynosi ich obciążenie, wtedy taki system sprawdza się najlepiej.

Autorowi proponuję wypisywanie wszelki wątpliwości i myślę że wspólnymi siłami dojdziemy w jaki sposób ma na dane sytuację program reagować.
Offline

ramok

  • Posty: 54
  • Rejestracja: ndz paź 17, 2010 12:21 pm

Re: Rozliczanie klientow wedlug salda faktur

Postśr lis 13, 2013 5:26 pm

Jardo pisze:Autorowi proponuję wypisywanie wszelki wątpliwości i myślę że wspólnymi siłami dojdziemy w jaki sposób ma na dane sytuację program reagować.
popieram !!!
obecnie jak ktoś wpłaci jakąś kwotę nierówna abonamentowi, nie poprawie tego,
TO potem już można zapomnieć o prawidłowych rozliczeniach ...
i tak nie mam czasu na cokolwiek, więc taka dodatkowa robota jest udręką!

czekamy na rozliczenia kwotowe !
Offline

Pyxis

Site Admin

  • Posty: 2137
  • Rejestracja: pn wrz 29, 2008 11:40 pm
  • Lokalizacja: Strzegom

Re: Rozliczanie klientow wedlug salda faktur

Postśr lis 13, 2013 8:27 pm

Jak w tabeli oplat rejestrowac taka kwote wplacana (zarowno w punkcie przyjmowania oplat jak i na konto z platnosci masowych)?
Jak zrobic opcje blokad dla klientow przy wspolpracy z Intrux/MikroTik/Etherwerx?
Jak liczyc zobowiazania dl aklientow bez wystawianych faktur?

To tak z grubsza.
Piotr Szkut - PYXIS
Offline

djpielgrzym

  • Posty: 91
  • Rejestracja: ndz paź 10, 2010 12:56 pm

Re: Rozliczanie klientow wedlug salda faktur

Postśr lis 13, 2013 9:54 pm

Witam. Oczywiscie jestem zainteresowany taką opcją, nawet zakupem nowej wersji - rozliczenia kwotowe.

Otóż do tabeli opłat wpada kwota (wpłacona przez klienta - bez znaczenia jaka) tu koniec problemów - w tabeli mamy date i dopis gotówka lub przelew.
Tak jak pisał JARDO, mamy też drugą "tabelke" kwot do zapłaty. I różnica między nimi to nadpłata niedopłata lub 0.

Opcje blokad? Tu już większy problem. Może suma ostatnich X (np 3) (edytwalna wartość) faktur i jesli % z nich nie wplacony (np 33%) blokujemy. Dlaczego utrudnienie i 3 ostatnie fvat? Bo klienci czasami mają niskie fvat ze wzgledu na jakąś usterke.
Lub kwota zaległości większa niz XXpln - blokada. Do wyboru.

I blokada z komunikatem - kwota zaległości - XX zł ( różnica między dwoma kolumnami). Można tez pokusić się o info o ostatniej wpłacje.

Zobowiązania klientów - np instalacja , usługi serwisowe itd - takie fvat wystawiamy ręcznie.
Opcje 2 - choć myślę, że wrzucenie tego do głownego "koszyka by załatwiło sprawę".

Ale można też dla klienta zrobić (przy tworzeniu klienta - lub pozniej przez dodanie reczne ) subkonto.
I na fvat informacja konto głowne - kwoty wystawionych fvat oraz wplat - oraz roznica, oraz SUBKONTO - z takimi samymi informacjami.
Niestety jesli ktoś tak chce bedzie musiał uważać przy rozliczeniu (na które konto wpisuje) - niestety musi zapomnieć o automatycznym rozliczeniu, lub opcja dwóch oddzielnych subkont w banku powiązanych z dwoma kontami klienta.
Czyli rózne numery kont = zero problemów z automatycznym ksiegowaniem.

Pozdrawiam.

Proponuję też wysłać wszystkim klientom info z linkiem do tematu i zapytaniem czy są zainteresowani zakupem takiego rozwiązania. Osobiście gdyby nie trzepak - pojęcia bym nie mial, że coś w tą stronę drgnęło.
Offline

Jardo

  • Posty: 431
  • Rejestracja: pt lut 12, 2010 10:26 pm

Re: Rozliczanie klientow wedlug salda faktur

Postśr lis 13, 2013 10:20 pm

Myślę że wszystkie zobowiązania klienta z odroczonym terminem płatności należy wrzucać do wspólnego koszyka. Jedynie faktury gotówkowe które maja status zapłaconej rzecz jasna tam nie mogą trafić.
Kwestia blokad? Najlepiej przyjąć 2 rozwiązania do wyboru: 1. blokowanie po przekroczeniu zdefiniowanej kwoty zaległości. 2. blokowanie po przekroczeniu zdefiniowanej wielokrotności kwoty abonamentu.

tabela opłat - rezygnacja z formy miesięcznej na rzecz kolejnych pozycji wpłat w faktycznej wielkości.
obok każdej wpłaty może być podliczona wartość aktualnego salda na dzień księgowania wpłaty.

Kwestia abonentów niefakturowanych - LMS przykładowo generuje najpierw zobowiązanie klienta, a na podstawie zobowiązania jest wystawiana faktura jeśli zachodzi taka potrzeba. Więc jeśli jest konieczność posiadania opcji rozliczania bez faktur w Pyxis to musiałoby być takie 2stopniowe rozwiązanie.
Offline

Pyxis

Site Admin

  • Posty: 2137
  • Rejestracja: pn wrz 29, 2008 11:40 pm
  • Lokalizacja: Strzegom

Re: Rozliczanie klientow wedlug salda faktur

Postśr lis 13, 2013 11:18 pm

Co do blokad i salda. Mamy 2 sytuacje: Saldo klienta i suma FV zaleglych. Nie wiem czy czasami nie trzeba takiej sytuacji rozroniac, czy po prostu ma to byc przez ISPa uwzglednione juz w kwocie ustalanej jako prog uznania klienta jako zalegajacego.
Ustawiona kwota zaleglosci na sztywno ma byc brana pod uwage? A moze ilosc dni zaleglosci z najstarszym zobowiazaniem (ile dni jest najwiecej jakas FV po terminie?)?

Co do dwustopniowego "salda" w LMS. Jak tam sa dopisywane zobowiazania do takiego "nibykonta" uzytkownika, to jak jest z realnie wystawionymi fakturami? Zwlaszcza chodzi mi o te "nieabonamentowe". Gdzie one sie dodaja i z jakiego klucza?
Piotr Szkut - PYXIS
Offline

djpielgrzym

  • Posty: 91
  • Rejestracja: ndz paź 10, 2010 12:56 pm

Re: Rozliczanie klientow wedlug salda faktur

Postpt lis 15, 2013 11:01 pm

Witam.

Dodajemy klienta - konto glówne ( i znakomitej większosci osob to starczy). Dla wymagajacych - opcja subkonta dla tegoż klienta. Automatyczne Fvat trafiaja na konto główne, cała reszta ( zapewne klepana z palca ) do wyboru przy tworzeniu fvat (konto głowne lub subkonto).
Blokowanie tylko z głownego konta. Nie daj Cie Panie Boże by taki sie poskarzył do UKE, że mu net zablokowaliśmy bo nie zapłacił za usługę serwisową. Dlatego blokowanie jedynie z konta głownego. W dowolnej formie. Mi osobiście wystarczy zdefiniować dla wszystkicj - kwota ostatnich X faktur. I czy klient ma fvat 40zl czy 400zl.


Co do reszty moim zdaniem powinna być wersja "standard" z podstawowymi funkcjami. Nawet mniej niż obecny Pyxis.
Dodatki takie jak subkonta lub inne wydziwy - odpłatne moduły.

A standard - mily program, z podobnymi funkcjami doobecnego pyxisa z rozliczeniem kwotowym. Gdzie kilkoma kliknieciami wystawiam wszystkie fvat.
Offline

Pyxis

Site Admin

  • Posty: 2137
  • Rejestracja: pn wrz 29, 2008 11:40 pm
  • Lokalizacja: Strzegom

Re: Rozliczanie klientow wedlug salda faktur

Postsob lis 16, 2013 12:06 pm

Zeby bylo jasne, to przy rozliczaniu saldem ma to byc jako jedna z opcji do wyboru. Nie jako osobny program. Po prostu chcial bym, aby w konfiguracji mozna bylo wybrac jaki spsosob rozliczania nam odpowiada.

No to jak widac sprawa sie komplikuje, bo mamy juz dwa konta z saldem i jednego mamy uzywac do blokad a drugiego..... mysle, ze trzeba jednak pozostac przy jednym koncie i jakos sprobowac to tak obwarowac, zeby blokady mialy sens. Jak zaczniemy mnozyc te konta z saldami, to nic dobrego z tego nie wyjdzie a juz na pewnoi nie bedzie to intuicyjne.

Czekam cierpliwie na dalsze pomysly. Sam tez nad tym sie zastanawiam i szukam dobrej drogi.
Piotr Szkut - PYXIS
Offline

djpielgrzym

  • Posty: 91
  • Rejestracja: ndz paź 10, 2010 12:56 pm

Re: Rozliczanie klientow wedlug salda faktur

Postsob lis 16, 2013 4:40 pm

Strasznie mocno skupiamy się nad automatycznymi blokadami, dlatego kombinujemy z subkontami. A moze by tak dla tych co chcą blokować - przy zamykaniu programu i wysylaniu listy blokow, podać spis - imie nazwisko (firma), adres, kwota ostatniej fvat i kwota zaleglosci. A przed tym wszystkim - kwadracik, jeśli zafajkujemy klient nie jest blokowany.
U mnie bu to rozwiazalo problem.
Offline

Pyxis

Site Admin

  • Posty: 2137
  • Rejestracja: pn wrz 29, 2008 11:40 pm
  • Lokalizacja: Strzegom

Re: Rozliczanie klientow wedlug salda faktur

Postsob lis 16, 2013 4:58 pm

Konfiguracje sa wysylane na router zazwyczaj czesciej niz 1x na dobe. To byloby malo automatyczne.
Po prostu chodzi mi o przeniesienie dotychczasowych funkcjionalnosci i zmiane tylko sposobu rozliczania. Wtedy to ma sens.
Piotr Szkut - PYXIS
Offline

Jardo

  • Posty: 431
  • Rejestracja: pt lut 12, 2010 10:26 pm

Re: Rozliczanie klientow wedlug salda faktur

Postsob lis 16, 2013 5:35 pm

Ja uważam że jak klient ma zaległość to trzeba mu o tym przypominać. Bez jakiś utrudnień w formie "subkont"
Nieważne czy za usługę serwisową, czy abonament - w każdym wypadku jest zaległość którą jest nam zobowiązany zapłacić. A co do straszenie UKE - i tak de facto nie mamy prawa blokować całkowicie usługi bez pisemnych wezwań do zapłaty. Można ewentualnie stworzyć mechanizm oznaczania faktur innych niż abonament wg których nie liczy się status do blokady.

Ale jak pisałem wielokrotnie - wielką zaletą rozliczeń wg salda jest właśnie fakt wrzucani wszystkiego do "jednego wora"
np faktura za abonament + serwis+ jeszcze coś = nie ma problemu z faktem że kwota jest nietypowa.
Offline

djpielgrzym

  • Posty: 91
  • Rejestracja: ndz paź 10, 2010 12:56 pm

Re: Rozliczanie klientow wedlug salda faktur

Postwt lis 19, 2013 10:47 pm

Kwota i po temacie, moze coś kiedys jako dodatkowy platny modol.

A czy nie da rady zrobic kosmetycznej zmiany by program:

- zamiast abonamentu widzial kwote.
--- i odliczal zlotowki wplacone, jedna zeszla do zera, a z wplaty zostalo jeszcze kilka zl odliczam z nastepnej.
W takim przypadku by widzial miesiace za ktore nie ma wplaty - dziwne dazenie do blokowania. po co? zrobic XX pln i finito.

- na fvat pisal kwote zaleglosci/nadplaty oraz jesli ktos by chcial krotki monit o ostatnich 4 ruchach na koncie
(tak co by klient widzial ze jego wplata doszla i zostala zaksiegowana)

- wplata 15.11.2013 +100pln, stan +20pln
- fvat 855 05.11.2013 -40pln, stan -80pln
- fvat 655 05.10.2013 - 40pln, stan -40pln
- wplata 20.09.2013 +40 pln, stan 0pln


i naprawdę nic wiecej nie potrzeba, oczywiście w karcie klienta zamiast zarejestruj abonament, czesciowy itd itd, jedna opcja - WPŁATA - i podajemy XX pln.
Offline

Pyxis

Site Admin

  • Posty: 2137
  • Rejestracja: pn wrz 29, 2008 11:40 pm
  • Lokalizacja: Strzegom

Re: Rozliczanie klientow wedlug salda faktur

Postwt lis 19, 2013 11:16 pm

Z jedna ogolna kwota do blokowanie nie bedzie chyba za dobrze (np ustalona na 100zl), bo jednego zablokuje po 1 zaleglosci (np tego co placi 100zl) a innego nie zablokuje po 3 (jak placi 30zl).
Piotr Szkut - PYXIS
Offline

djpielgrzym

  • Posty: 91
  • Rejestracja: ndz paź 10, 2010 12:56 pm

Re: Rozliczanie klientow wedlug salda faktur

Postśr lis 20, 2013 8:13 pm

Pyxis pisze:Z jedna ogolna kwota do blokowanie nie bedzie chyba za dobrze (np ustalona na 100zl), bo jednego zablokuje po 1 zaleglosci (np tego co placi 100zl) a innego nie zablokuje po 3 (jak placi 30zl).


to może bardziej skomplikowane - suma XX ostatnich faktur (spokojnie do policzenia) jeśli XX % zaległości blokuj.
Ustawiam suma ostatnich 3 faktur, blokuj jeśli zaległość wynosi 80%.
Następna

Wróć do Funkcje programu

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

cron