Dzisiaj jest czw mar 28, 2024 9:41 pm


Kilka pytań

Jak użyć danej funkcji i do czego ona służy.
  • Autor
  • Wiadomość
Offline

Outlaw

  • Posty: 8
  • Rejestracja: czw mar 06, 2014 11:26 am

Kilka pytań

Postczw mar 06, 2014 8:05 pm

Witam, przeszedłem od 1 marca na pyxisa i powoli mnie ch** strzela, a męczenie autora na GG ciągle wygląda już z mojej strony na upierdliwość.

Miałem starą bazę klientów z rozliczeniami. Dzięki p. Piotrowi usunąłem stare faktury, opłaty i salda były na 0. Wszystko ok, ale...

opłaty nie naliczają się jak ktoś nie ma zaznaczone żeby wystawiała się faktura > ok przeszedłem na abonamentowe, wtedy w kolumnie Z pojawiły się wartości 18,19,20 itp. Czy wie ktoś jak to usunąć?

Wystawiłem też faktury automatyczne i faktury zaznaczyły się jako rozliczone!!!!???? Czy teraz muszę wszystkie przeklikiwać żeby to zmienić? Jak na przyszłość ustrzec się tego żeby nie wystawiały się jako rozliczone.
Offline

Pyxis

Site Admin

  • Posty: 2137
  • Rejestracja: pn wrz 29, 2008 11:40 pm
  • Lokalizacja: Strzegom

Re: Kilka pytań

Postczw mar 06, 2014 8:56 pm

Czujnie siedze na GG i na biezaco do chyba 3 dni odpowiadam na Twoje pytania i watpliwosci. :)
Faktem jest, ze zostales rzucony od razu na gleboka wode bedac zmuszonym w ciagu jednego wieczoru poznac Pyxisa. Tam jest sporo opcji i taka nauka na wersji produkcyjnej jest trudna. Teraz mysle, ze powinienes sie najpierw pare dni pobawic wersja demo. Nie jestes tez zdecydowany czy liczyc tak jak poprzedni wlasciciel sieci wg abonamentow, czy jednak wg salda, a to kluczowa sprawa dla opcji budowania swego rodzaju "bilansu otwarcia".
Piotr Szkut - PYXIS
Offline

Outlaw

  • Posty: 8
  • Rejestracja: czw mar 06, 2014 11:26 am

Re: Kilka pytań

Postczw mar 06, 2014 9:00 pm

Niech doda Pan dodanie "kwoty" do salda klienta który nie ma faktury w rozliczaniu kwotowym i będę w pełni zadowolony :)
Offline

Jardo

  • Posty: 431
  • Rejestracja: pt lut 12, 2010 10:26 pm

Re: Kilka pytań

Postpt mar 07, 2014 12:29 pm

Przy uczeniu się pyxisa warto przed każdą większa operacją zrobić zrzut danych.
Offline

djpielgrzym

  • Posty: 91
  • Rejestracja: ndz paź 10, 2010 12:56 pm

Re: Kilka pytań

Postpt mar 07, 2014 5:18 pm

Jako user od długiego długiego czasu - rozliczenia ABONAMNETOWE - porażka - to był powód dla ktorego ja i wielu innych chciało ucieć od Pyxisa. I tak pewnie byśmy zrobili ale nic innego w sensownej cenie nie było :)

Rozliczaj wg kwot. Naprawdę nie utrudniaj sobie życia rozliczeniami abonamentowymi. Szkoda twoich sił,nerwów.. my używailiśmy tego sporo czasu i ciągle było coś... coś nie tak... korekty się źle liczyły itd. Nie chcę o tamtych czasach myśleć - jak poszukasz jest tu wiele moich postów o dzwinych dopiskach kwot itd przy opcji abonamnetowej.

Teraz dla laika - opcja kwotowa i wg tego jedziesz i trzymaj się tego, niech nikt nie przekona cię do rozliczeń abonamentowych!

1 dodajesz klienta, jak chcesz umowy, daty itd, dodajesz też mu abonament , przygotowany wcześniej. Abonament nie musi być jeden, program może sumować wartości, czyli poz1 abonament za internet, pozycja 2 - dzierzawa sprzetu itd itd... To dodajesz w szablonie faktury abonamnetowej - i zaznaczasz klientowi "wystawiaj automatycznie faktury"

Masz już baze klientów - oczywiście start cieżki, ale ja przyjąłem, że jak mam kombinować po 5-10 dni to wole liczyć abonamenty od pełnego miesiąca. Wygodniej, jak za 5-10 zł mam odbierać telefony i tłumaczyć nowemu klientowi za co na co, dlaczego, wole tego nie liczyc.

Do tematu - masz baze klientów - po lewej masz wystaw faktury automatycznie - i jest pięknie tu, program wystawia wszystkim FV wg tego co mają podane w szablonie faktury.

Faktury masz - rozliczenia.

Obecnie ja robię to tak - na liscie klientów prawym myszki i dodaj wpłate/abonament.

Podaje kwote, rokiem i miesiacem sie nie przejmuje, podaje date i ok.

Można też z subkont - ale ja nie mam, nie potrzebuje, więc wpłaty dodaje ręcznie.

po dodaniu ręcznym trafiamy na jeden problem - ktory mam nadzieje zostanie rozwiązany (chyba ze ja o czyms nie wiem)
Otóż musimy uaktualnic indeks zaleglosci - i po tym fakcie mogą, różnią, się kolumny ZALEGŁOŚĆ i SALDO.

np klient ma Z 28pln a salda 2pln, co jest niemożliwe.
Wchodzę w takiego klienta i rozliczam mu fakture recznie - dodaj do rozliczonych - uaktualnij indeks - i wszystko gra.

Program powinien sam rozliczać faktury dla których jest wpłacona cała kwota, lub rozliczać je częsciowo jeśli kwota nie jest cała. Ale jak narazie tego nie robi - i mam nadzieje, że mam stare informacje i już się myle :D

Taką operacje powinien wykonać na kliencie po dodaniu jakiejkolwiek kwoty.

I tylko na to czekam, cała reszta teraz śmiga poprawnie - te funkcje których ja używam.
Offline

Pyxis

Site Admin

  • Posty: 2137
  • Rejestracja: pn wrz 29, 2008 11:40 pm
  • Lokalizacja: Strzegom

Re: Kilka pytań

Postpt mar 07, 2014 8:05 pm

Podczas jakiej operacji dokladnie zalglosci i saldo sie nie weryfikuja automatycznie?
Sprawdzales to na najnowszej wersji beta pobranej z www?
Piotr Szkut - PYXIS
Offline

djpielgrzym

  • Posty: 91
  • Rejestracja: ndz paź 10, 2010 12:56 pm

Re: Kilka pytań

Postndz mar 09, 2014 11:44 pm

Pyxis pisze:Podczas jakiej operacji dokladnie zalglosci i saldo sie nie weryfikuja automatycznie?
Sprawdzales to na najnowszej wersji beta pobranej z www?


Wersja na której ostatnio to testowałem to 3,07C - i po dodaniu kwoty nic się nie działo, po ponownym obliczeniu salda kwota się pojawiała, ale nawet jak klient miał nadpłatę to program nie rozliczał faktur, ani w całosci ani częściowo.
Faktury dodawałem do rozliczonych lub rozliczonych częsciowo ręcznie - ponownie liczylem index i było ok.


Przy 3.08b18 w zakładce SALDO widzę łączną sumę wystawionych faktur - na minusie :) Klient miał 5 faktur po 40 zł i właśnie taką kwote (- minus 200 pln) ma w saldzie. Każdy klient tak samo - minus kwota wszystkich, wystawionych, faktur.

Dodałem nawet klientowi, w ramach testu, wpłate w kwocie zaległosci - której de fakto nie ma, nic sie nie stało, takze po odswiezeniu indeksu zaległosci, tabela Saldo nadal została na minusie w kwocie wszystkich faktur.

Zaznaczyć muszę, że nie rozliczałem faktur ręcznie jak w 3,07C (klient nie miał takich) gdyż operację wyżej opisaną robiłem na nieaktywnej duszy.


Ciąg dalszy :)

Przy ponownym ( trzecim ) uruchomieniu programu wersja 3.08b18 (przy poprzednich zamknieciach nie robiłem archiwum) program wskazał wszystko poprawnie.

Testów ciąg dalszy. Za kilka minut opisze wynik

Ok lecimy dalej - klient, tym razem żywa dusza, zaległość w kwocie 90zł (trzy faktury) Z 90, S - 90. Dodana kwota 120 pln - taka wpłata gotówką, u klienta zmiana na Z 90 , S + 30 pln. Tak więc częściowo policzył. Uaktualnienie zaległości nic nie dało. Ponowne uruchomienie - dwukrotne - takze nic.

Więc trzeba było wrócić do drugiej części wykonywanej czynności z 3,07c - wejść w faktury klienta i rozliczyć na kwotę wplaty. A że klient zrobił nadpłatę, więc wszystkie faktury ( trzy sztuki ) - DODAJ DO ROZLICZONYCH. Uaktualnienie zaległości - i klient jest OK - Z 0, S +30 pln.

Dodam, że program kolejną Fvat wystawi normalnie, klient będzie miał do zapłaty 0 pln, więc tu wszystko gra. Czy będzie w liście faktur miała status czerwony - nierozliczony, czy będzie rozliczona - nie wiem. Tego testu obecnie wykonać nie mogę.
Offline

Pyxis

Site Admin

  • Posty: 2137
  • Rejestracja: pn wrz 29, 2008 11:40 pm
  • Lokalizacja: Strzegom

Re: Kilka pytań

Postpn mar 10, 2014 12:33 am

Faktura zostanie rozliczona, jesli saldo klienta wykazuje nadplate.
Piotr Szkut - PYXIS
Offline

djpielgrzym

  • Posty: 91
  • Rejestracja: ndz paź 10, 2010 12:56 pm

Re: Kilka pytań

Postpn mar 10, 2014 4:54 pm

Pyxis pisze:Faktura zostanie rozliczona, jesli saldo klienta wykazuje nadplate.


Czy mowa tu o kolejnej wystawionej, klient ma nadpłatę przykladowo 40pln, wystawiam fvat 40 pln, i ona sama się rozlicza?
Tego nie testowałem


Zostaje jednak opcja - klient ma w plecy za jedną fvat 40 pln, wpłacił 40 pln, dopisuje kwote 40 pln - i jest na zero, jednak program nie rozlicza mu tej ostatniej fvat.
Offline

Pyxis

Site Admin

  • Posty: 2137
  • Rejestracja: pn wrz 29, 2008 11:40 pm
  • Lokalizacja: Strzegom

Re: Kilka pytań

Postpn mar 10, 2014 5:07 pm

Tak, sama sie rozliczy.

Tutaj przy recznym rozliczaniu wchodzimy na liste FV i na danej FV klikamy "Rozlicz jako abonament/wplata". FV sie rozliczy i powstanie powiazany wpis w tabeli oplat.
Piotr Szkut - PYXIS
Offline

djpielgrzym

  • Posty: 91
  • Rejestracja: ndz paź 10, 2010 12:56 pm

Re: Kilka pytań

Postpn mar 10, 2014 10:42 pm

Pyxis pisze:
Tutaj przy recznym rozliczaniu wchodzimy na liste FV i na danej FV klikamy "Rozlicz jako abonament/wplata". FV sie rozliczy i powstanie powiazany wpis w tabeli oplat.


Robię troszkę inaczej...

1 Jest klient - ma jakieś tam Fvat - bo co mnie interesuje jakie i na ile, tym martwiłem się wystawiając mu fvat, lub dodając opcje do szablonu dla automatycznych fvat, i jest kwota jaka też mnie nie interesuje, bo jak wyżej....

Interesuje mnie wpłata od klienta np 85 pln, dodaje więc taką kwote, nie męcząc się 15pln na ta fvat, 40 pln na tamtą a XX do przodu, tak jak kiedyś. Podaje date i kwotę i jest super.

Ale program, powinien automatycznie rozliczyć wpłatę gdy jest na to "gotowka".

Tak więc sumując klient ma

Startuje od 00pln.
01 - 40pln
02 - 40pln

dodaje wpłatę 100 pln.

Program powinien 01 i 02 rozliczyć. Zostaje mu 20pln i z nimi "czeka" na kolejny mój ruch :)

Obecnie 01 i 02 nie jest rozliczana... Jednak te 20 "czeka" prawidłowo. Klient widzi, że za 03 ma do zapłacenia 20 pln mniej. Choć Zaległość nie ma nic wspólnego z rzeczywistością dopuki nie rozliczę recznie faktur.

Jest to ostatnia rzecz którą w wersji 3,x mogę uznać za niedociągniecie.
Offline

Jardo

  • Posty: 431
  • Rejestracja: pt lut 12, 2010 10:26 pm

Re: Kilka pytań

Postwt mar 11, 2014 11:57 am

Dziwi mnie fakt że skoro w płatnościach masowych wszystko się rozlicza z automatu, to czemu przy dodaniu ręcznie wpłaty tak nie ma? jakiś problem programistyczny czy jak?
Offline

djpielgrzym

  • Posty: 91
  • Rejestracja: ndz paź 10, 2010 12:56 pm

Re: Kilka pytań

Postwt mar 11, 2014 4:40 pm

Jardo pisze:Dziwi mnie fakt że skoro w płatnościach masowych wszystko się rozlicza z automatu, to czemu przy dodaniu ręcznie wpłaty tak nie ma? jakiś problem programistyczny czy jak?


Nie wiem :) Ale jeszcze pół roku temu nie myślałem, że pyxis będzie na tyle sprawny i rozliczał kwotowo.
Dlatego spokojnie czekam, może Pan Piotr coś wymyśli, jakaś opcja dla takich jak ja - klik i rozlicza automatycznie :)

Wczoraj z zegarkiem w ręku dopisanie wpłat, rozliczenie ręczne faktur na które uzbierała się kasa klienta, zajeło mi niecałe 1,5h. Więc średnia per klient wychodzi poniżej 1 minuty. Kiedyś - 3-5h i nie miałem pewności czy wszystko zostało zliczone poprawnie i czy komuś nie pojawiła się samoczynnie wpłata.

Tak więc jest dobrze, choć ten jeden niuansik mógłby zniknąć :)

Wróć do Funkcje programu

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości