Dzisiaj jest pn kwie 29, 2024 5:39 pm


Nota obciążeniowa.

Jakie funkcje dodać, co ulepszyć...
  • Autor
  • Wiadomość
Offline

Marcelo

  • Posty: 9
  • Rejestracja: pt maja 14, 2010 8:39 pm
  • Lokalizacja: powiat Lubliniec

Nota obciążeniowa.

Postwt mar 05, 2013 2:31 pm

Witam

Sugerowałem kiedyś ten temat telefonicznie lecz bez skutku, więc napisz to na forum.

Kiedy zachodzi sytuacja gdzie klient ma zadłużenie i wypowiadamy mu umowę z jego winy, konieczny jest zwrot rabatów związanych z terminową umową.

Jedynym dokumentem jaki możemy mu wystawić jest Nota.
Wnioskuję o szybkie wdrożenie tej funkcji w Pyxisie, wystawianie Fvat z tego tytułu nie jest zgodne z prawem.
Poniżej wycinek z interpretacji.

Kara umowna wynikająca z umowy, w związku z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem zobowiązania, nie stanowi wynagrodzenia (należności) z tytułu wykonania przez wierzyciela na rzecz dłużnika czynności podlegającej opodatkowaniu. Jest tylko zrekompensowaniem uszczerbku majątkowego, jakiego doznał wierzyciel w związku z zachowaniem się dłużnika (kontrahenta).

Należy zaznaczyć, że kara umowna otrzymana tytułem niedogodności/uciążliwości jakie wynikają dla podatnika z powodu pewnych zachowań/zaniechań jej kontrahentów (dostawców), nie jest żadną z czynności wymienionych w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Nie można traktować go/jej jako dostawy towarów czy świadczenia usług. Nie stanowi również wynagrodzenia za dokonane na rzecz ją otrzymującego świadczenie.

Podatnicy nie mają zatem prawa dokumentować faktu ich żądania fakturą VAT. Faktura VAT dokumentuje bowiem czynności sprzedaży, czyli czynności, które podlegają opodatkowaniu jakąkolwiek stawką podatku VAT lub są z niego – z mocy prawa - zwolnione. Nie można za jej pośrednictwem dokumentować zdarzenia nie podlegającego w ogóle przedmiotowemu podatkowi. Właściwym dokumentem będzie w tym wypadku nota obciążeniowa.


Marcel
Offline

Pyxis

Site Admin

  • Posty: 2142
  • Rejestracja: pn wrz 29, 2008 11:40 pm
  • Lokalizacja: Strzegom

Re: Nota obciążeniowa.

Postwt mar 05, 2013 9:21 pm

A gdzie jest powiedziane, ze taka note obciazeniowa trzeba koniecznie wystawiac z Pyxisa?
Piotr Szkut - PYXIS
Offline

Marcelo

  • Posty: 9
  • Rejestracja: pt maja 14, 2010 8:39 pm
  • Lokalizacja: powiat Lubliniec

Re: Nota obciążeniowa.

Postwt mar 05, 2013 10:02 pm

A czy to problem dodać taką funkcjonalność ?
Najlepiej powiedzieć nie bo nie....
Ja Pyxisa mam od dawna i go zawsze polecam, lecz nie rozumiem takiej postawy.
Jeśli to nie program wspomagający stronę księgową ISP to do czego ma służyć ?

Rozumiem Piotrze, że każesz mi teraz zakupić inny program bo nota jest zbyt wielkim wyzwaniem, tak ?

Jeśli mam ponieść koszt takiej modyfikacji, to porostu napisz ile i temat zamknięty a nie traktuj mnie niepoważnie kilkoma słowami.

Mam sporo wierzytelności do ściągnięcia i nie będę tracił czasu za zakup i przenoszenie informacji o zadłużeniu z odsetkami bo to będzie porażka.
Proszę jeszcze raz przyjrzeć się tematowi a nie stawiać w ten sposób sprawy

Marcel
Offline

Pyxis

Site Admin

  • Posty: 2142
  • Rejestracja: pn wrz 29, 2008 11:40 pm
  • Lokalizacja: Strzegom

Re: Nota obciążeniowa.

Postwt mar 05, 2013 10:25 pm

Wystarczy druczek w Wordzie (a jak nie chcemy faktycznie liczyc to w Excelu) uzywany 3-4x do roku.

Moze skupmy sie na funkcjonalnosciach ktore faktycznie ulatwiaja prace, a nie takich uzywanych przez kilka osob sporadycznie pare razy w roku. To naprawde niepotrzebnie zgmatwa i tak juz wielka ilosc opcji i funkcjonalnosci w programie.
Piotr Szkut - PYXIS
Offline

radas

  • Posty: 16
  • Rejestracja: czw sty 22, 2009 11:31 am

Re: Nota obciążeniowa.

Postśr lip 03, 2013 8:58 am

Myślę, że musimy brać przykład z większych operatorów.

Dlatego zamiast wezwania do zapłaty, gdy klient zapomniał zapłacić 1 miesiąc powinniśmy wysyłać notę obciążeniową.
Na fakturze, do której dołączona jest nota powinna w podsumowaniu być wyróżniona nota obciążeniowa i podliczona suma z fvat i noty jako kwota do zapłaty (i ta kwota powinna być drukowana na druczku do zapłaty).

Większość klientów nie potrafi także zrozumieć, że robiąc przelew księguje się on na najbardziej przeterminowaną fakturę i dzwonią z pretensjami ze na wezwaniu jest faktura, która została przecież zapłacona a w rzeczywistości kilka miesięcy temu zapomnieli o 1 rachunku. Dlatego też więksi operatorzy podają na fakturze SALDO klienta.
Offline

Pyxis

Site Admin

  • Posty: 2142
  • Rejestracja: pn wrz 29, 2008 11:40 pm
  • Lokalizacja: Strzegom

Re: Nota obciążeniowa.

Postśr lip 03, 2013 1:25 pm

Co do salda, to na FV bedzie sie ono drukowalo. Postaram sie dodac taka opcje.
Piotr Szkut - PYXIS
Offline

sert

  • Posty: 24
  • Rejestracja: ndz mar 25, 2012 4:44 pm

Re: Nota obciążeniowa.

Postczw lip 18, 2013 10:02 pm

Marcelo ma racje, opcja bardzo przydatna czy to nota czy kara za zerwanie umowy.
Po to jest program aby nam ułatwiał życie a nie po to abym znowu używał worda czy to exela.
Tak jak juz kiedys wspomniałem w innym poście, twórcy powinno zależeć aby program osiągnął jak najwieksza funkcjonalnosc zwiazana z prowadzeniem dzialanosci ISP, a to jak najbardziej tyczy sie działaności ISP.

Wróć do Propozycje użytkowników

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 46 gości

cron