Dzisiaj jest czw maja 16, 2024 3:47 am


Integracja z Mikrotikiem

Jakie funkcje dodać, co ulepszyć...
  • Autor
  • Wiadomość
Offline

Pyxis

Site Admin

  • Posty: 2143
  • Rejestracja: pn wrz 29, 2008 11:40 pm
  • Lokalizacja: Strzegom

Postśr lip 29, 2009 9:15 am

Temat jest "bliski memu sercu" - czytaj kieszeni - wiec na pewno bede go jeszcze drazyl. :-)
Piotr Szkut - PYXIS
Offline

colaf

  • Posty: 14
  • Rejestracja: śr lip 01, 2009 6:19 pm

Postśr lip 29, 2009 9:10 pm

Mam nadzie że niebędzie zbyt głęboka :)
Offline

colaf

  • Posty: 14
  • Rejestracja: śr lip 01, 2009 6:19 pm

Postśr lip 29, 2009 9:12 pm

Może zobacz jak to zrobiono w innych programach ogólnie dostępnych np LMS radius
Offline

micke

  • Posty: 4
  • Rejestracja: wt kwie 07, 2009 4:24 pm

Postczw lip 30, 2009 5:00 pm

Pyxis pisze:Temat jest "bliski memu sercu" - czytaj kieszeni - wiec na pewno bede go jeszcze drazyl. :-)


To może jednak iść w stronę serwera radius. Jest to na tyle uniwersalne rozwiązanie, że załatwi sprawę komunikacji nie tylko z mikrotikiem, ale z większością znanego mi sprzętu siecowego....
Warto pomyśleć...
Offline

Pyxis

Site Admin

  • Posty: 2143
  • Rejestracja: pn wrz 29, 2008 11:40 pm
  • Lokalizacja: Strzegom

Postczw lip 30, 2009 6:39 pm

Napiosz co masz namysli wskazujac kierunek na RADIUSa? Chodzi o sama autoryzacje czy cos wiecej? Bo sama autoryzacje to generatorem skryptow zalatwisz. Trzeba tylko wzorzec strawny dla RADIUSa wklepac.
Piotr Szkut - PYXIS
Offline

Gularz_pl

  • Posty: 41
  • Rejestracja: pn lip 13, 2009 9:16 pm

Postwt sie 11, 2009 9:48 pm

no cóż nie chwaląc się przy pełnej współpracy ze strony twórcy oprogramowania, podjąłem się napisania serii skryptów integrujących Mikrotika z Pyxis.

Na pierwszy ogień poszła możliwość odłączania zalegających abonentów.

Stan zaawansowania 99,9% :)

Wkrótce szczegóły.
Offline

marcin_siedlce

  • Posty: 75
  • Rejestracja: ndz paź 05, 2008 9:23 pm

Postśr sie 12, 2009 10:33 pm

trzymamy kciuki i z niecierpliwością oczekujemy
Offline

Gularz_pl

  • Posty: 41
  • Rejestracja: pn lip 13, 2009 9:16 pm

Postwt sie 18, 2009 5:02 pm

uchylę rąbka tajemnicy :D

Skrypt narazie wykonuje operacje na MT:
Dodaje nowego abonenta do autoryzacji pppoe lub dhcp.
Usuwa nieistniejącego w systemie pyxis.
Edytuje abonenta jeśli wystąpią zmiany.
Wyłącza abonenta (abonent zawiesza usługę).
Wyłącza abonenta (abonent zalega z wpłatami), możliwość wyświetlenia strony z powiadomieniem o odłączeniu.

Wymagania :
Maszyna z zainstalowanym mysql, php, ftp ew. apache jeśli mają być powiadomienia
najlepiej gdyby stała wewnątrz sieci.

Czekam co jeszcze potrzeba ? :D
Offline

Gularz_pl

  • Posty: 41
  • Rejestracja: pn lip 13, 2009 9:16 pm

Postwt wrz 22, 2009 9:42 pm

wiec stało sie mamy dostępny moduł integrujący z Mikrotikiem :D
Offline

majeski77

  • Posty: 9
  • Rejestracja: ndz paź 05, 2008 10:20 pm

Postndz wrz 27, 2009 3:21 pm

Używa ktoś jakieś opinie.
Offline

Gularz_pl

  • Posty: 41
  • Rejestracja: pn lip 13, 2009 9:16 pm

Postpn wrz 28, 2009 11:20 pm

narazie wszyscy podchodza do tego modułu ostrożnie masa zapytań ale nikt sie jeszcze nie zdecydował na zakup.

Dzialanie skryptu juz opisałem ale wyjaśnie dokladniej:
Do prawidlowego działania wymagany jest goły MT, aby uniknac pomyłek dublowania itd..
"Goły" tzn wstępnie skonfigurowany jako Brama ew. koncentrator PPPoE czyli bez zadnych wpisów dotyczących abonentów.

Dodawanie abonenta:
Dodajemy abonenta lub nowy sprzęt dla istniejacego abonenta, operacja na MT sprawdzenie czy sprzet nie został juz komuś przydzielony wczesniej ip, dhcp, pppoe jesli wszystko ok skrypt dodaje nowego abonenta czyli zapisuje nadane ip+mac lub konto pppoe w odpowiedniej zakladce MT, w simple queue nadaje ustaloną przepustowść (mozliwość widełek).
Co do QoS raczej temat nie do przeskoczenia, kazdy inajczej nazywa filtrowane pakiety i w zupełnie inny sposób je kolejkuje, a nie robimy przecież drugiego winboxa :).
Po tym zabiegu klient sie łaczy z nadajnikiem i ma juz dostęp..
Jesli nadalismy mu Publiczne IP takowe otrzymuje rowniez dokonywane sa stosowne wpisy w odpowiednich zakladkach.

Edycja abonenta:
wszystko jak wyzej z tym ze następuje edycja danych na MT bez dodawania, oczywiscie skrypt szuka wpisu jesli nie ma takiego aboneta przystepuje do dodania tak jakby to był nowy abonent.

Usuwanie aboneta:
Kasujemy abonenta z bazy Pyxis więc skrypt kasuje wszelkie dane abonenta z MT.

Zablokowanie dostępu dla abonenta:
Zablokowanie czyli najzwyklejsze disable wszystkich parametrów dodtyczących abonenta lub wprowadzenie odpowiedniej regóły w firewallu w celu przekierowania. W pliku cfg skryptu mamy mozliwość ustawienia maksymalnej liczby zaległych abonamentów. Skrypt automatycznie sprawdza czy abonent uregulował zaległość (zarejestrowana wpłata w Pyxis) jesli tak przywraca mu dostęp.

Zawieszenie usługi :
tak jak wyzej z tym że zawsze jest wykonywana operacja disable.
Myślę że można by wprowadzić jeszcze mozliwość automatycznego wlączenia abonenta w określonym dniu, bez potrzeby pilnowania, no chyba ze robi to Pyxis.

W Pyxis mamy podgląd do logów z wykonywanych operacji.

To chyba wszystko chyba ze coś ominąłem :)

Myślę również o dodawaniu abonenta do acces-listy na odpowiednim Nadajniku o ile będzie to MT, ale ten temat musze omówić z p.Piotrem .
Offline

cienkib

  • Posty: 45
  • Rejestracja: śr kwie 15, 2009 1:55 pm

Postwt paź 06, 2009 9:23 am

majeski77 pisze:Używa ktoś jakieś opinie.

BO za ta cene TO se mozna.... rozumiem za 100zl... od razu kazdy by kupil!!
Offline

Gularz_pl

  • Posty: 41
  • Rejestracja: pn lip 13, 2009 9:16 pm

Postwt paź 06, 2009 5:40 pm

cienkib pisze:
majeski77 pisze:Używa ktoś jakieś opinie.

BO za ta cene TO se mozna.... rozumiem za 100zl... od razu kazdy by kupil!!


rozumiem gdyby licencja miala jakiś określony czas użytkowania ??? wtedy moglo by to kosztowac 100zł..
przeciez nikt nikogo nie zmusza do zakupu w koncu mozesz sam dłubac w winbox-ie, a faktury wystawiac w Wordzie...

zreszta sam wyceń ile kosztuje twój czas ....
Offline

cienkib

  • Posty: 45
  • Rejestracja: śr kwie 15, 2009 1:55 pm

Postśr paź 07, 2009 12:14 pm

Gularz_pl pisze:narazie wszyscy podchodza do tego modułu ostrożnie masa zapytań ale nikt sie jeszcze nie zdecydował na zakup.

wiec musicie zdecydowac sie na jakas promocje :P;P
powiedzmy 70% rabatu dla os ktore zdecyduja sie na zakup, powiedzmy 10.10.2009r :D:D : D :

LOL:
Gularz_pl pisze:rozumiem gdyby licencja miala jakiś określony czas użytkowania ??? wtedy moglo by to kosztowac 100zł.. przeciez nikt nikogo nie zmusza do zakupu w koncu mozesz sam dłubac w winbox-ie, a faktury wystawiac w Wordzie... zreszta sam wyceń ile kosztuje twój czas ....


system mikrotik o wiele mniej kosztuje i ma za free upgrady do kazdej wersji 4,x
wiec moze i niech podobnie bedzie z MT na pyxis ???
Offline

majeski77

  • Posty: 9
  • Rejestracja: ndz paź 05, 2008 10:20 pm

Postwt paź 13, 2009 3:16 pm

Witam

Wdrozyłem u siebie niedawno routing i co za tym idzie trzeba było tym jakoś zarządzać wiec wybrałem free-radiusa w wydaniu mikrotika czyli usermeanager i jestem z tego super zadowolony.

Raczej nie wyobrazam sobie konf. osobno kazdego nadajnika patrzenia który klient sie zalogował a który zle wpisuje login lub hasło do pppoe nie mówiac juz o kilku innych bajerkach.

Wy takjakby zrobiliście to na około. Co do ceny to spoko jak kogoś stać na sieć to i 300zł znajdzie.

Dodajcie możliwość wygenerowania użytkowników dla składni UserManagera i FreeRadiusa a pewnie znajdzie się więcej chetnych na ten dodatek.
PoprzedniaNastępna

Wróć do Propozycje użytkowników

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

cron